Zeydan Karalar, “Yaşar Kemal eşsiz yazarlığı ve yaratıcılığıyla dünyayı sarsmıştır.”

AdanaBüyükşehirBelediyesi Altın Koza ve YaşarKemalVakfı’nınbirlikte organize ettiği, “BuÇukurovatoprağı / YaşarKemalileÇukurova’da” etkinliklerinin ilki Adana’da  yapıldı.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin evrensel yazarı Yaşar Kemal memleketi Adana’da yoğun ilgi gören bir panelle anıldı, gençlere anlatıldı, bilinmeyen yönleri gündeme getirildi.

Ayşe Semiha Baban Gökçeli, “Yaşayarak ve yaratarak eğitim Yaşar Kemal için tutkuydu.”

AdanaBüyükşehirBelediyesi Altın Koza ve YaşarKemalVakfı’nınbirlikte organize ettiği, “BuÇukurovatoprağı / YaşarKemalileÇukurova’da” etkinliklerinin ilki Adana’da  yapıldı. Feridun Andaç’ın moderatörlüğünü üstlendiği, BuketUzuner, LatifeTekin ve CihanErdönmez’inkonuşmacı olarak katıldığı, “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına” başlıklı panel 75. Yıl Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.

Gençlerin yaratıcılığını geliştirmek ve Türkiye’nin evrensel yazarı Yaşar Kemal’in, “Birdilbulacağızherşeyevaran, birşeyleranlatabilen” felsefesinden hareketle gerçekleştirilen, yoğun katılımın olduğu panelin açılışında konuşan YaşarKemalVakfıBaşkanıAyşeSemihaBabanGökçeli, YaşarKemal’in “Birinsangöktendüşmez. Onunkişiliğinikoşullarıoluşturur. Bukişilikonunyaratıcılığınısağlar. İşte, yereldenevrenseleyaratıcılıkböylekorunarakgidilir” sözlerine vurgu yaptı.

YAŞAYARAK VE YARATARAK EĞİTİM YAŞAR KEMAL İÇİN BİR TUTKUYDU

Gökçeli, Adana’da 2017 yılındadüzenledikleriilkYaşarKemalSanatGünleri’ninöğretmenlerbuluşmasıylabaşladığınıhatırlatarak, yaşayarakveyaratarakeğitiminYaşarKemaliçinbirtutkuolduğunuifadeetti. AyşeSemihaBabanGökçeli, “BuÇukurovatoprağı / YaşarKemalileÇukurova’dabaşlığınıverdiğimizbuprogramda, özellikleYaşarKemaledebiyatıaracılığıylagençlerinözgürlük, eşitlik, insanvedoğasevgisi, kültürelfarklılıklarasaygıdoğrultusundakültürelmirasımızasahipçıkmaduyarlılığınıgeliştirmeyi, rekabeteyönelmedenyaşadıklarıçevreye, kente, bölgeyeyenidenbakarak, dahaiyitanımalarınıveböyleceyaratıcılıklarınıifadeetmeolanağınısağlamayıamaçlıyoruz” dedi.

GENÇLER KENDİ YÖNTEMLERİYLE YORUMLAYACAK, YENİDEN ÜRETECEK

AyşeSemihaBabanGökçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “YaşarKemalKendiniAnlatıyorkitabınaodaklanarak, kısafilm, doğafotoğrafçılığı, grafiktasarımvedramaatölyeleridüzenliyoruz. Gençler, kitaptakitemaları, yaşadıklarıdönem, çevrevedeneyimleriçerçevesindefarklıbirsanatdilindeyenidenyorumlayıp, yenidenüretecekler.  Biresere, gözlemlerini, algıveyorumlarınısorgulayacakbirkaynakolarakyaklaşınca, gençleryaşamlarıvedeğerleriüstüne, doğaveinsanlaetkileşimleriüstünedahaözgürceyoğunlaşıyorlar. Farklıbirsanatdiliyleyenidenüretmelerinitercihsebebimizdeşöyle:  Gençlerbugünküteknolojiningetirdiğiolanaklaraçokyatkınvehakim.  Sözeli; film, fotoğraf, grafiktasarım, müzikvedramagibifarklısanatdilleriileyorumlarken, kendilerinidaharahatveözgünbiçimdeifadeediyorlar, yaratıcılıklarınagemvurmuyorlar. Edebiyatıyaşayarakveyarataraköğreniyorlar. Sizdeğerliöğretmenlerimiz, edebiyatıvesanatıbirders, birmüfredatunsurusınırlarınınçokötesinetaşımak, öğrencilerinizinhayatlarınınbirparçasıhalinegetirmek, onlarınufuklarınıaçmak, yaratıcılıklarınıbeslemek, dünyaya, insanaveherşeydenöncekendilerinesorumluluklarınınbilincinevarmalarınayardımetmekiçinbüyükçabaharcıyorsunuz. Gençlerlebirliktedahagüzel, dahainsancabirdünyayaatılacakadımlarancaksizdeğerliöğretmenlerimizindeneyimlerivekatkılarıylagerçekleşebilir. Sizlerinedebiyatıvesanatıöğrencilerinizinyaşamlarınakatarkenkullandığınızyöntemvedeneyimlerinizetkinliğimizinbaşarıyaulaşmasındabizeyolgösterecek.”

ONU TANIDIKÇA HAYRANLIĞIM ARTTI

AdanaBüyükşehirBelediyeBaşkanıZeydanKaralar da, Seyhan Belediye Başkanlığı döneminden bu yana Yaşar Kemal’i çok farklı ve yoğun anmaya başladıklarını belirtti. Başkan Zeydan Karalar, “Çünkü yeni nesil ve bizler Yaşar Kemal’i daha iyi tanımalıydık. Onu daha iyi tanımak için araştırıp, okudukça hayranlığım katlanarak arttı. Geçen yıl Hemite’de 3 saatlik anma programı yaptık ama onu anlatmaya yine yetmedi. Böyle büyük bir değeri, böyle büyük bir ustayı gelecek nesillerin daha iyi tanıması ve anlaması için çaba göstermeye devam edeceğiz. Adana’yı doğasıyla, insanıyla, bütün dokularıyla Yaşar Kemal gibi anlatan henüz olmadı. Aslında Adana’nın dışında geçen romanlarında da insanı, doğayı, insanın doğayla ilişkisini, insanın insanla ilişkisini onun kadar etkili ve güçlü anlatan çok az yazar var. Yaşar Kemal önümüzdeki yıl 100 yaşında olacak. O fiziki olarak aramızda bulunmayabilir ama sonsuza kadar bizim yanımızda, içimizde, kalbimizde varlığını sürdürecek. Yaşar Kemal, ‘Bu bütün bir savaştır, bir dünyayı kurtarma savaşıdır. İnsanoğlunun alın terini, insanlığını, insani değerlerini kurtarmaya çalışırken, üstünde yaşadığı doğayı da kurtarmaya çalışıyoruz’ diyor. Bugün doğanın rant uğruna katledilmesine dair gerçeği yıllar önce dile getiriyor. O içindeki Çukurova ile eşit bir dünyanın güçlü savunucusu olmuş adeta dünyayı sarsmıştır” diye konuştu.

BENZERİ OLMAYAN MESAJLARI VAR

Yaşar Kemal’in, “Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın, kimse kimseyi aşağılamasın, kimse kimseyi asimile etmesin, insanlığı asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki bir kültürü yok edenlerin, kendi kültürleri insanlıkları da ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar” cümlelerini hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, bunu bir tek Yaşar Kemal’in söylediğini kaydetti.

DÜNYA BİNBİR ÇİÇEKLİ BİR KÜLTÜR BAHÇESİDİR

Başkan Zeydan Karalar, konuşmasını şöyle tamamladı: “YaşarKemalsarısıcakÇukurova’yıdünyayaaçanogüzelhikâyelerinyaklaşıkkırkayrıdildeokunmasınısağlayanbirkalemdir. BugünYaşarKemal’edairneyapsak, nesöylesekeksikkalacakbiliyoruz. Ancakonunadınayakışantümçalışmalarıgönlümüzceveelimizdengeldiğincedestekliyoruz. YaşarKemalVakfıilebirlikteyıllardıryürüttüğümüzçeşitliçalışmalardabubakışaçısınınbirürünüdür. YaşarKemal’iyenikuşaklaratanıtmak, gerçekdeğerini,doğayaveinsanaolansevgisini, özgürdüşünceyeverdiğiönemi, çokkültürlülüğünzenginliğineolaninancını, barışaolantutkusunubirkezdahadilegetirmekiçinburadayız. Yaşar Kemal’i eserlerinin ve yazarlığının ötesinde bir düşünce biçimi olarak, dünyayı etkileyecek ve hatta büyük umutları değiştirebilecek bir güç olarak anlatabiliriz. Çünkü o ‘Benim için dünya binbir çiçekli bir kültür bahçesidir. Bir çiçeğin bile yok olmasını dünya için büyük bir kayıp sayarım’ diyor. Yaşar Kemal’i, onurumuzu, gururumuzu bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. 2023 yılında, doğumunun 100. yılında onu muhteşem etkinliklerle anmaya devam edeceğiz.”

 

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Feridun Andaç’ın yaptığı, BuketUzuner, LatifeTekin, CihanErdönmez’in söz aldığı panelde Yaşar Kemal anlatıldı, hatıralar paylaşıldı.

Etkinlikte Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü “Anadolu’dan Binbir Ezgiler… Yaşar Kemal’e Türküler” isimli dinleti sundu.

 

 

 

16 Mar 2022 - 18:11 Adana- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Lider Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Lider Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi


Anket EYT ve Genel af çıkar mı?