Adanalılar hedef değil sonuç görmek istiyor!

Adana Milletvekili İsmail Koncuk Adana ilimizin ALADAĞ İMAMOĞLU TUFANBEYLI SAIMBEYLI YÜREĞIR VE CEYHAN ilçelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıllardır tamamlanmayan projelerin neden bir türlü tamamlanmadıklarının gerekçesini öğrenmek için Bakanlığa verdiği soru önergesine gelen cevabı Adanalılarla paylaşmak için açıklamalarda bulundu.

ADANALILAR HEDEF DEĞİL SONUÇ GÖRMEK İSTİYOR

Adana Milletvekili İsmail Koncuk Adana ilimizin ALADAĞ İMAMOĞLU TUFANBEYLI SAIMBEYLI YÜREĞIR VE CEYHAN ilçelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıllardır tamamlanmayan projelerin neden bir türlü tamamlanmadıklarının gerekçesini öğrenmek için Bakanlığa verdiği soru önergesine gelen cevabı Adanalılarla paylaşmak için açıklamalarda bulundu.

ALADAĞ ilçesinde yapımı tamamlanan gölette suyun dağıtımına yönelik alt yapı işlemlerinin henüz tamamlanmamıştır. Tamamlanması halinde 20 bin dönüm alan sulama imkânına kavuşacaktır. Suyun dağıtımına yönelik alt yapı çalışmaları ne zaman tamamlanacağı bununla ilgili bir tarih verebilir misiniz

Bakanlık Adana İli Aladağ ilçesinde Aladağ Kasımlı Barajı Sulaması ile 8.900 dekar zirai alanın sulanması sağlanacaktır. Söz konusu gölette ilk kez 31.12.2019 tarihinde su tutma süreci başlamıştır. Ayrıca mevcut durumda 1.150 dekar arazi sulamaya hazır hale getirilmiştir. Ancak söz konusu iş 20 keşif artışı içerisinde tamamlanamadığından tasfiye edilecek olup kalan kısımlar için 2021 yılına Aladağ Kasımlı Baraj Sulaması İkmal inşaatı teklif edilerek imalatların tamamlanacağını belirtmiştir.

İMAMOĞLU ilçesinde YEDI GÖZE BARAJI ne zaman tamamlanarak sulamada kullanılabilir hale getirilecektir

Bakanlık İmamoğlu Sulamaları ile Adana İlinde toplam 1.066.800 dekar arazi sulanacaktır. Su kaynağı olan Yedi Göze Barajında 2010 yılından beri su tutularak işletme yapılmaktadır. Bugüne kadar 26.230 da arazi sulamaya açılmış olup 522.920 da arazide inşaat ve 142.150 da arazi için ise inşaat işi ihale süreci devam etmektedir. Ayrıca 375.500 dalık ek sahanın da planlama çalışmaları tamamlanmış olup projelendirme çalışmaları yapılacaktır.

TUFANBEYLI ilçesinde pancar kotası düşürülerek üretici neden mağdur edilmiştir PANCAR KOTASININ ARTTIRILMASI yönünde Bakanlık olarak bir adım atılacak mıdır diyerek sorduğu soruya ise:

4634 sayılı Şeker Kanunu gereği kotalar şirketlere tahsis edilmektedir. Şirketler veya fabrikalar da kendilerine tahsis edilen pancar şekeri kotalarının üretim/arz garantisi için gerekli olan eker pancarı münavebe şartlarına uygun olarak üreticilerle sözleşme düzenlenmek suretiyle temin etmektedirler. Tufanbeyli İlçesi özelleşen Elbistan Seker Fabrikasının ekim sahası içerisinde yer almaktadır. Özelleştirme şartları gereği fabrikanın 5 yıl boyunca üretim yapma ve ileticilerle sözleşme imzalama zorunluluğu bulunmaktadır.  Fabrika 2019/2020 pazarlama yılında 27 çiftçi ile sözleşme imzalayarak 1.000 dekar ekim yaptırmıştır. 2020/2021 pazarlama yılında ise 65 çiftçi ile sözleşme imzalayarak 4.280 dekar ekim yaptırıldığını belirtmiştir.

SAIMBEYLI ilçesinde kuraklıktan dolayı tohum kalitesi düştü. Bakanlık olarak HIBE TOHUM DESTEĞINDE bulunacak mısınız sorusuna ise Bakanlık

Bitkisel üretimin en önemli girdilerinden olan tohumluğun maliyetinin yurt içi tohum üretiminin yetersiz olduğu türlerde üretimin arttırılması verim ve kalite bakımından en gelişmiş standartların yakalanması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2005 yılından itibaren sertifikalı tohum kullanım desteği verilmektedir. Bu kapsamda bugüne kadar Ülke genelinde 14 Milyar TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Sertifika tohum kullanım desteklerinde 2020 üretim yılı birim destek miktarlarında 100e varan artırıma gidildiğini açıklamıştır.

YÜREĞIR ilçesinde organik ve iyi tarım uygulamalarında MÜNAVEBENIN KALDIRILMASI ve desteklerin artırılması için yeni bir uygulamanız olacak mıdır Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak kimyasal maddelerin zararlarının insan çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak toprağın fiziksel kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştirilmek toprakta organik madde miktarını artırmak daha fazla su tutmasını sağlamak toprağın verimliliğini yükseltmek yabancı otlar ye hastalık - zararlılarla mücadele etkinliğini artırmak amacıyla 2018 üretim yılından başlamak üzere örtü altı üretimler ve çeltik üretimi hark olmak üzere bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. 2020 Yılı Bitkisel Üretim Desteklemeleri için de sürdürülecektir. İyi tarım uygulamaları ye organik tarım faaliyetlerinde gönüllülük esas olup üreticiler çevre ye insan dostu üretim tekniklerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla desteklenmektedir. Ayrıca organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteklemelerinden yararlanan üreticiler aynı zamanda mazot-gübre alan bazlı tarımsal desteklemeler ile diğer tarımsal amaçlı desteklemeler ve kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programlarından da faydalanabilmektedirler.

CEYHAN ve bağlı köylerin tamamının sulama imkânlarından yararlanacağı bir tarih planlamanız var mıdır sorusuna Bakanlığın verdiği cevapta ise:

Ceyhan İlçesi sınırları içinde yer âlân tarım alanlarının büyük bir bölümü Aslantaş Barajı Sulamaları ile sulanmakta olup inşaat çalışmaları yürütülen İmamoğlu Sulaması ile Ceyhan ilçesinin  İmamoğlu mücavir tarım alanların da sulanması sağlanacaktır.  Ceyhan ilçesi sınırları içerisinde yürütülmekte olan mevcut bir planlama çalışması bulunmamaktadır. Ancak işletme halinde olan Ceyhan ilçesi tarım arazilerine de hizmet eden Aslantaş Barajı ve Sulamasını rehabilitasyonuna yönelik 2021 yılında planlama Aslantaş Barajı ve Sulaması ihalesinin yapılarak mevcut açık kanal sulama şebekesinin basınçlı borulu sulama sistemine dönüştürülmesi ye ilave ek sulama alanlarının etüt edilerek su potansiyeli ölçüsünde sulama sahasına dâhil edilmesi hedeflenmekte olduğu belirtilmiştir.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk Adana ilimizin sorunlarını çözmek adına verdiğim soru önergelerine Tarım ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu cevaplar vatandaşlarımızı tatmin etmekte midir diyerek sözlerine son verdi.

HALIT ERKILINÇ

Milletvekili Danışmanı

SN.İSMAIL KONCUK-ADANA MILLETVEKILI

TBMM Halkla İlişkiler Binası 1.Kat F 105

Tel:   0312 420 6565

Faks:0312 420 2156

Cep: 0533 590 5908

14 Oca 2021 - 16:36 Adana- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Lider Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Lider Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi