Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna 'Barış Pınarı Harekatı' başladı!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düğmeye basmasının ardından, Fırat'ın doğusuna 'Barış Pınarı Harekatı' başladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düğmeye basmasıyla Fıratın doğusuna 'Barış Pınar Harekatı' başladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan twitter hesabı üzerinden Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını resmen duyurdu. Erdoğan "SMO ile birlikte operasyon başlamıştır. Amacımız bölgeye huzur ve barış getirmektir" dedi.


Erdoğan'ın "Barış Pınarlarının önünü açma vakti" sözleri Fırat'ın doğusuna gerçekleştirileceği beklenen harekatın ismi olarak kabul edildi.


Fırat'ın doğusu olarak kabul edilen alan 35 bin metrekarelik bir alan. Dolayısıyla çok geniş olan bu alanda sınırlama yapmak gerekirse, Zeytindalı bölgesinden Irak'a kadar olan bölge işaretlenebilir. Türkiye'nin isteği ise bu sınır bölgesinde bir güvenlik koridoru oluşturmak.

Bu bölgedeki 70-80 bin teröristin temizlenmesi isteniyor ancak bölgede PYD-YPG grupları var. Sınırda betondan tüneller açmaya ve bölgeyi genişletmeye devam eden terörist grupları tünellerin boyunu 170 km'ye ulaştırmış durumda.Özgür Suriye Ordusu'ndan 15 bin askerin ön safta harekata katılması bekleniyor.

Harekatın başlamasının beklendiği bölge, Halep - Ayn El Arab, Rakka - Tel Abyad ve Tabka, Haseke - Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ve Deyrizor'un kuzey kesimleri. Bu bölgeler öncesinde yaşam alanları idi. Ancak terör örgütleri tarafından, bilindiği üzere, burada yaşayan 1,5 milyondan fazla Suriyeli göçe zorlandı.

TÜRKİYE TARİHİNİN SINIR ÖTESİ OPERASYONLARI

İlk sınır ötesi harekatı: 25 Mayıs 1983

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 5 bin askerle birlikte Kuzey Irak'ta dönemin Baas rejimiyle yapılan anlaşmayla bir sınır ötesi harekat gerçekleştirdi. Bu harekatla birlikte Kuzey Irak'taki sınırın beş kilometre ötesindeki PKK kampları hedef alındı.


 Çelik Harekatı 21 Mart 1995 - 30 Aralık 1996


21 Mart 1995'te TSK en kapsamlı operasyonlarından biri olan Çelik Harekatı'nı başlatıldı. Kuzey Irak'a gerçekleştirilen harekata 35 bin personel katıldı. PKK'nın 23 kişilik mobil timi yakalandı. Çelik Harekatı kapsamında, 3 bin PKK'lı çember altına alındı. 200'ü öldürüldü, çatışmalarda 8 asker de şehit oldu. Harekatın üçüncü gününde Haftanin Kampı kuşatıldı. 89 PKK'lı daha öldürüldü.


Çelik Harekatı'nda PKK'nın kullandığı mağaralarda 4.5 ton uyuşturucu ele geçirildi. TSK'nın Irak'ın kuzeyine giren 35 bin personelinden 20 bininin geri çekildiği bildirildi. Operasyondan dönen 20 bin asker, 30 Nisan'da dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından törenle karşılandı. Genelkurmay Başkanlığı, Çelik Harekatı'nın 43 gününü değerlendirdi. Harekat sırasında 555 PKK'lının öldürüldü açıklandı.


Sıcak çatışmanın sona erdiği Kuzey Irak'ta Kanimasi, Mergasor ve Barzan bölgesinde kontrolü ele geçiren Türk askeri birlikleri operasyonlarda toplam 127 PKK'lıyı öldürdü. Irak'ın kuzeyinde sürdürülen ve 'Tokat Operasyonu' olarak adlandırılan operasyonda 90 PKK'lı öldürüldü, altı asker şehit oldu. Türk Hava Kuvvetleri, PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki en büyük kamplarından Bote'yi vurdu. Irak'ın kuzeyindeki Sinat, Avagöze, Birkiavdal, Elagiş ve Haftanin bölgelerindeki PKK kampları bombalandı. Kuzey Irak sınırında yapılan operasyonlarda, 118 PKK'lı öldürüldü, 11 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Irak'ın kuzeyindeki Sinath bölgesine operasyon başlatıldı. Sinath bölgesine düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen PKK'lı sayısı 72'ye yükseldi.


Çekiç Harekatı 14 Mayıs 1997- 20 Eylül 1997

TSK, Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin isteği üzerine Kuzey Irak'a girdi. Çekiç Harekatı'nın ilk gününde Sarıkavaklar'da 30 PKK'lı ele geçirildi. Sınırötesi operasyonda öldürülen PKK'lı sayısı 1817'ye ulaştı. Çekiç Harekatı'na katılan bazı zırhlı birlikler çekilmeye başladı. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Aydın Arslan, son 95 ayda yapılan operasyonlarda 4546 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı.


Şafak Harekatı 25 Eylül 1997-16 Şubat 1999

TSK Kuzey Irak'taki hedeflere yönelik yeni bir harekat başlattı. Irak'ın kuzeyinde öldürülen PKK'lı sayısı 361 olarak açıklandı. Irak'ın kuzeyinde yürütülen Şafak Harekatı'nın birinci aşaması sona erdi. Görevini tamamlayan birliklerden ilki yurda döndü. Öldürülen PKK'lı sayısı 816'ya ulaştı. Aynı harekatta üç subay, 24 erbaş ve er, dört Geçici Köy Korucusu olmak üzere 31 güvenlik görevlisi şehit oldu.


Irak'ın kuzeyinde bazı kamplara yerleşerek kış mevsimini geçirmeye hazırlanan PKK üyelerine karşı 'Süpürme Harekatı' başlatıldı. PKK'nın iki numarası Şemdin Sakık ile kardeşi Arif Sakık, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın düzenlediği 'Yarasa Operasyonu' ile yakalanıp, Türkiye'ye getiridi. 20 Mayıs 1999'da Sakık ile kardeşi, idam cezasına çarptırıldı. PKK lideri Abdullah Öcalan, Kenya'nın Başkenti Nairobi'den, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonla yakalanarak, Türkiye'ye getirildi.

Güneş Harekatı 21-29 Şubat 2008

Türk Silahlı Kuvvetleri 21 Şubat 2008'de Kuzey Irak'a yönelik başlattığı hava yolu destekli sınır ötesi kara harekâtı başlattı. Harekât 29 Şubat 2008 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerinin Türkiye sınırları içine dönmesiyle son bulmuş, harekâtın sonlandığı Genelkurmay Başkanlığı tarafından da doğrulanmıştır. 8 Ekim 2007'de Şırnak'ın Gabar Dağı mevkiinde gerçekleşen PKK/KONGRA-GEL saldırısında hayatını kaybeden Şanlıurfalı Piyade Onbaşı Kasım Aksoy'un 3 yaşındaki kızı Güneş'in adının verildiği harekât o güne dek yapılan hava operasyonlarının devamı niteliğindeydi.


Temmuz-Ağustos 2011 TSK sınır ötesi harekâtları

2011 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Diyarbakır, Siirt, Şırnak ve Hakkari'de başlayan Silvan saldırısıyla devam eden, PKK'nın güvenlik güçlerine karşı saldırılarının artması ve 17 Ağustos tarihinde düzenlenen Çukurca saldırısı üzerine saldırıyla aynı gün Türk savaş uçakları başta Kandil ve Kato Dağı çevresindeki PKK kamplarına yönelik sınır ötesi operasyonlar başlatıldı.

Şah Fırat Operasyonu 22 Şubat 2015


Şah Fırat Operasyonu, 22 Şubat 2015'te Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen, Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 38 personelin Türkiye'ye getirilmesi ve türbe içerisinde bulunan Süleyman Şah ve iki muhafızının naaşı ile diğer eşyaların Suriye'nin Eşme köyüne taşınmasıyla sonuçlanan operasyon olarak tarihe geçti.


Şah Fırat operasyonu ile Türk Silahlı Kuvvetleri Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 38 personeli ülkeye geri getirmek için Suriye'ye girdi. Operasyonda 572 asker ve 20. Zırhlı Tugay'a bağlı M-60 A3 tipi 50 adet tank ile birlikte sınırda devriye görevi yapan F-16 uçakları görev aldı. Türbede bulunan Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar alındıktan sonra Süleyman Şah Türbesi ve yakındaki karakol patlayıcılarla havaya uçuruldu. Türbe imha edildikten sonra bölgedeki Türk askerleri, Şanlıurfa üzerinden Türkiye'ye girdi. Operasyonda bir asker iş kazası sonucunda hayatını kaybetti.

Mart 2016 Kuzey Irak Operasyonları 18-19 Mart 2016

Kuzey Irak'ta bulunan Sinat, Haftanın ve Gara bölgelerine 20 adet savaş uçağıyla, 19 Mart 2016 sabahı 06:50-07:40 saatleri arasında yine Hakurk bölgesinde PKK'ya ait tespit edilen hedeflere 10 adet savaş uçağıyla düzenlenen operasyon. Genelkurmay Başkanlığı resmi sitsi TSK.tr'den yapılan açıklamada operasyonların düzenlendiği hedeflerin arasında yine PKK'ya ait mühimmat deposu, korugan ve sığınaklar bulunmaktadır.

Fırat Kalkanı Harekatı 24 Ağustos 2016-29 Mart 2017


Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitilmiş Özgür Suriye Ordusu grupları tarafından yapılmış ve başarı ile sona eren operasyon. Operasyonun amacı Türkiye'nin kendi varlığına tehdit olarak gördüğü ve terör örgütü olarak tanımladığı grupları bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki halkın güvenliği sağlamak ve kontrol altına almak ve göç sorununu yok etmek için 5 bin km² alanda DEAŞ, YPG ve Suriye Silahlı Kuvvetleri güçlerinden sivillerin güvenliği dolayısıyla tamamen temizlenmesi hedeflenen Güvenli Bölge oluşturmak olduğu bildirildi.


Harekâtın bir diğer amacının ise PYD'nin bölgede kantonları birleştirerek otonom bir yapı kurma hedefini bitirmek olarak açıklanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonda IŞİD ve YPG mevzilerinin yoğun ateş ile hava ve kara unsurlarınca vurulduğunu duyurmuştur. 29 Mart 2017 günü 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanan MGK toplantısı sonucu harekatın başarıyla tamamlandığı ilan edildi.


İdlib Harekatı

Türkiye, İdlib'de barış ve istikrarın sağlanması için ÖSO'yla birlikte harekat başlattı.

TSK'dan yapılan ilk açıklamada, "TSK görevini angajman kuralları içinde sürdürüyor. 8 Ekim itibariyle keşif faaliyetleri başladı" denildi.


Açıklamada, Suriye'de ateşkes rejiminin takibi amacıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü'nde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, İdlib bölgesinde icra edeceği harekat kapsamında, gözlem noktaları tesis etmek üzere 8 Ekim itibarıyla keşif faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Zeytin Dalı Harekatı

20 Ocak 2018'de Afrin'in temizlenmesi için başlatılan operasyona, Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte ÖSO da katıldı.

TSK, operasyonu şu açıklamayla duyurdu:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren "Zeytin Dalı Harekatı" başlatılmıştır."


Terör unsurlarından temizlenen Afrin'de 4 binden fazla terörist etkisiz hale getirildi. Hayatın normale döndüğü bölgede, ekonomi de canlandı.

09 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi