Karalar, Tarihimize sahip çıkıyor

Başkan Zeydan Karalar tarihi değerlerin onlarca yıl beklemeden gün yüzüne çıkartılıp turizme kazandırılmasını istediklerini belirterek Gastronomi ve tarihle ilgili Adanaya yerli turist almaya başladık.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

TATARLI HÖYÜĞÜNDE TARIHI PROTOKOL

BAŞKAN ZEYDAN KARALAR TARIHI DEĞERLERIMIZ BIR AN ÖNCE GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMALI.

9 BIN YILLIK TARIHIN GIZLENDIĞI TATARLI HÖYÜĞÜNDEKI ÇALIŞMALARIN HIZLANMASI VE TARIHIN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMASI IÇIN KAZI BAŞKANLIĞI VE ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI ARASINDA PROTOKOL IMZALANDI.

ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR ÇUKUROVA ÜNIVERSITESI TATARLI HÖYÜK KAZILARI VE BILIMSEL ARAŞTIRMA KOMPLEKSINI ZIYARET EDEREK ÇALIŞMALAR HAKKINDA BILGI ALDI. BAŞKAN ZEYDAN KARALAR 2007 YILINDAN BU YANA KAZI ÇALIŞMALARINA ÖNCÜLÜK VE LIDERLIK YAPAN TATARLI HÖYÜK KAZILARI BAŞKANI DOÇ. DR. SERDAR GIRGINER ILE KAZILARA DESTEK VERILMESI KONUSUNDA PROTOKOL IMZALADI.

Doç. Dr. Serdar Girginer Başkan Zeydan Karalara Tatarlı Höyükte ve bölgede yapılan kazı çalışmalarının içeriği hakkında bilgi aktardı ulaşılan tarihi eserleri önce slaytla sonra depolama alanını gezdirerek gösterdi.

Başkan Zeydan Karalar Milattan Önce 7 bin yılına kadar uzanan tarihi açıdan heyecan verici kalıntılara ulaşılan Tatarlı Höyüğündeki çalışmaların başarı oranını yükseltmek ve Adana turizmine katkısını artırmak için destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

TARİHİ DEĞERLERİMİZ BİR AN ÖNCE GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIP TURİZME KAZANDIRILMALI

Başkan Zeydan Karalar tarihi değerlerin onlarca yıl beklemeden gün yüzüne çıkartılıp turizme kazandırılmasını istediklerini belirterek Gastronomi ve tarihle ilgili Adanaya yerli turist almaya başladık. Biz Tatarlı Höyük çalışmasına destek veriyoruz ama bunu artırmamız gerektiğini biliyoruz. Tarihi değerlerin gün yüzüne onlarca yıl beklemeden çıkarılması için iş birliği yapmalıyız. Tatarlı Höyüğünde 9 bin yıllık tarih var. Önemli eserlerin bir an önce ortaya çıkarılıp turizm açısından kullanılması gerek dedi.

DENİZ TURİZMİNE GELEN TURİST TARİHİ DE KEŞFEDER

Adanaya gelen ve memnun ayrılan her turistin kentin tanıtımına katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Zeydan Karalar Seyhan Belediyesindeyken tarihi değerlerimizin turizme kazandırılması için çalışmalara önemli destek verdik. Turistik değerlerimizin kullanılabilmesi için belediye bünyelerinde siyasi parti ayrımı yapmadan kimin yaptığını önemsemeden birlikte hareket etmeliyiz. Karataşı deniz turizmiyle ilgili çok sayıda turisti çekebilecek hale getirebilirsek tarihi değerlerimizi görmelerini de sağlayarak bir taşla iki kuş vurmuş oluruz. Tatarlı Magarsus Şar Anavarza gibi tarihi değerlerimiz Avrupanın dünyanın ilgisini çekebilecek tarihi zenginliğe sahip. Bu anlamda Adanadaki havalimanımızın önemini bilmekle birlikte uluslararası bir havalimanının gerekliliğini ortaya koymak gerek diye konuştu.

Doç. Dr. Serdar Girginer ve Başkan Zeydan Karalar sunum ve konuşmaların ardından Tatarlı Höyüğünde iş birliği yapılması konusunda protokol imzaladı.

Haberin görüntüsüne ftp://basin.adana.bel.tr [ftp://basin.adana.bel.tr/] adresinden ulaşılabilir

13 Eylül 2019 Adana- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi