Beyaz Altın üreticisi acilen desteklenmeli !!

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK Beyaz altın diyarı olarak bilinen Adanamızda pamuk ekim alanları daralıyor.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK Beyaz altın diyarı olarak bilinen Adanamızda pamuk ekim alanları daralıyor. Girdi maliyetlerinin yükselmesi karşısında çiftçilerin zarara uğramaması ve üretimin devamlılığı için çiftçiler yeterince desteklenmiyor. dedi.

KONCUK her yıl Ulusal Pamuk Konseyi koordinasyonunda yapılmakta olan cari pamuk üretim maliyetleri tespit çalışmasında 2018 yılı ortalama maliyetleri için birim alan dekar başına 1.620 lira olduğu belirtilmiştir. Adanada 2019 yılı ortalama maliyetleri için birim alan dekar başına 2.000 TLdir.1 dekar pamuğun ortalama verimi 500 kgdır. 1 kg pamukta kilo başına 3 TLdir. Üreticinin dekar başına zararının 500 TL olduğunu belirtti.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde dekar başına 500 TL zarar eden kilogram fiyatı geçen yılın dahi altında olan pamuk için çiftçiye gelecek yıllarda üretim yapmasını sağlayacak nasıl bir destek vermeyi düşünüyorsunuz Bakanlık olarak üretim girdilerini azaltmak için ne gibi destekleme çalışmanız olacaktır diyen KONCUK başta Adana Çukurova Bölgesi olmak üzere bir destek olmaması ciddi tedbirler alınmaması halinde önümüzdeki yıllarda pamuk üretiminde büyük düşüş olacağı açıktır. Bu durum şuan tedbir alınması destekleme oranının arttırılması ödemelerin bir bütün olarak yapılması vb. önlemlerin zaman geçirilmeden alınmasına bağlıdır. Pamuk üretimi ile ilgili acil eylem planınız var mıdır şeklinde sorularını yöneltti.

KONCUK çiftçinin üretim girdilerini azaltmak ve nasıl bir destekleme yapılacağına dair araştırma yapmak üzere 1 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılınca Meclis Araştırması vereceğini söyledi.

Halit ERKILINÇ

Danışman

0312 420 6565

12 Eylül 2019 Ankara- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi