21 mahallenin atık su sorunu çözülüyor

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bölge için çok önemli bir projeyi kısa sürede tamamlamak üzere harekete geçtiklerini belirtti.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

YÜREĞIR VE SARIÇAMIN ALTYAPI SORUNLARI AZALTILIYOR

21 MAHALLENIN ATIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

BAŞKAN ZEYDAN KARALAR 5 YIL BITMEDEN ADANAMIZDA SUSUZ ARITMASI OLMAYAN YER KALMAYACAK.

BAŞKAN ZEYDAN KARALAR 2011DE BAŞLAYAN VE IKI KEZ DURDURULAN ALTYAPI PROJESINI KISA SÜREDE BITIRMEK ÜZERE HAREKETE GEÇTI.

YARIM KALAN YÜREĞIR VE SARIÇAM İLÇESI KANALIZASYON KOLEKTÖR HATTI ILE BURUK MAHALLESI KANALIZASYON ŞEBEKESI İNŞAATI 3 AY IÇINDE BITIRILMEK ÜZERE YENIDEN BAŞLATILDI.

ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR ADANANIN FARKLI NOKTALARINDA YARIM KALAN PROJELERI TAMAMLAMAK ÜZERE HAREKETE GEÇEREK KENTIN SORUNLARINI AZALTMAYA DEVAM EDIYOR. YAPIMINA 2011 YILINDA BAŞLANAN ANCAK EKONOMIK SORUNLARDAN DOLAYI IKI KEZ DURDURULAN YÜREĞIR VE SARIÇAM İLÇESI KANALIZASYON KOLEKTÖR HATTI ILE BURUK MAHALLESI KANALIZASYON ŞEBEKESI İNŞAATI ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANI ZEYDAN KARALARIN TALIMATIYLA YENIDEN BAŞLATILDI.

ÇOK ÖNEMLİ ATIK SU ALTYAPI PROJESİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bölge için çok önemli bir projeyi kısa sürede tamamlamak üzere harekete geçtiklerini belirtti. Başkan Zeydan Karalar Bu 2011de başlanmış bir işin devamıdır. Yaklaşık 19 milyon liralık bir iş. 7 milyon lira ödenmiş ama ekonomik nedenlerden dolayı 2 kez durmuş. Sarıçam için çok önemli bir atık su altyapı projesi. Bittiğinde buradaki TOKİ sakinlerini rahatlatacak bir proje. TOKİ sakinleri bize geldi ve bu konudan bahsetti. Biz de bunu hemen ele aldık ve projeyi tamamlamak üzere yeniden başlattık. 21 mahallenin atık suyu bu kolektörden geçecek. 2011de başlayan iki kez duran bu işi biz çok kısa sürede bitireceğiz. Projelerin birkaç yılda bitmemesi bir alışkanlık. Onlarca yıl sürüyor. Dolayısıyla ilk proje bittiğinde yeni yeni projelere de ihtiyaç oluyor dedi.

SUSUZ ARITMASIZ YER KALMAYACAK

ASKİyi hizmet edebilir bir hale getirdiklerini söyleyen Başkan Zeydan Karalar ASKİnin para sorununu tamamıyla hallettik demek mümkün değil ama en azından daha önce borç üreten hizmet üretemeyen ASKİyi artıya geçirdik. Artık hizmet üretebilen bir hale gelen ASKİde zorunlu işleri yapmaya başladık. Hem atık su tahliye hattı hem Adanadaki eksik arıtmalar hem de su isale hatlarına başladık.

Bu dönemde inşallah 5 yıl bitmeden Adanamızda susuz arıtması bulunmayan bir yer bırakmamayı hedefliyoruz. Arkadaşlarıma ASKİ kadrosuna bu konudaki çabalarından çalışmalarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. En ekonomik ve en hızlı şekilde işleri yapma konusunda ciddi gayretleri var. Zaten ASKİ kadrosunu tamamen işi bilen teknik elemanlardan oluşturduk. Bu kadro Adanada iyi işler yapacak diye konuştu.

PROJENİN İÇERİĞİ VE AYRINTILAR

Yapımına devam edilecek proje ile Yüreğir ve Sarıçam ilçelerini kapsayan mahallelerin kanalizasyon hatlarının rahatlatılması ve Buruk Mahallesinin fosseptik çukurlardan kurtarılması amaçlanıyor. Proje kapsamında 13 bin 800 metre uzunluğunda çeşitli çaplarda betonarme boru ile  ana kolektör hattı döşenmesi ayrıca 18 bin 500 metre uzunluğunda Buruk Mahallesi kanalizasyon hattı ile birlikte toplamda 32 bin 300 metre hat döşenmesi hedefleniyor.

Sarıçam İlçesi Buruk Mahallesi civarında bulunan 1100 konutluk TOKİ evlerinin de atık suları bu kolektör hattı aracılığı ile arıtma tesisine ulaştırılacak.

İşin ihale bedeli: 19 milyon 500 bin lira olup şu ana kadar 7 milyon 262 bin lirası Eylül 2018 yılı itibariyle ödendi. Geriye kalan 12 milyon 237 bin 781 lira yaklaşık 3 milyon 200 bin liralık fiyat farkı ile birlikte toplam 15 milyon 500 bin lira ödeme yapılacak. Bu bedelle 9.100m. kolektör hattı ve 4.500 m. şebeke hattı yapılacak.

3 AY İÇİNDE PROJENİN TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Hedef 3 ay içerisinde projenin tamamlanması. Proje tamamlandığında Buruk Mahallesine bağlı İstiklal Cumhuriyet Mahalleleri ile Çınarlı Çarkıpare Akkuyu Boynuyoğun ve Gültepe mahallelerinin atık suları kanalizasyon şebekesi vasıtasıyla Doğu Atık Su Arıtma tesisine ulaştırılmış olacak.

Haberin görüntüsüne ftp://basin.adana.bel.tr [ftp://basin.adana.bel.tr/] adresinden ulaşılabilir

05 Eylül 2019 Adana- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi