ÇMO’dan "Kurban Bayramı” uyarısı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ÇMO Adana Şube Başkanı Kenan Doğan Kurban bayramı öncesinde yaptığı yazılı açıklamada çevrenin korunması için Kurban Hizmetleri uygulama tebliğine uyulması çağrısında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

KURBAN HIZMETLERI TEBLIĞINE UYUN

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ÇMO Adana Şube Başkanı Kenan Doğan Kurban bayramı öncesinde yaptığı yazılı açıklamada çevrenin korunması için Kurban Hizmetleri uygulama tebliğine uyulması çağrısında bulundu.

Bayramların birlik ve beraberliğin pekiştiği günler olduğunu anımsatan Doğan özellikle Kurban bayramında belli kurallara uyulması gerektiğini söyledi. Çevrede doğada ve insan sağlığında meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi adına konulan kuralların önemli olduğuna işaret eden Doğan Kurban Bayramı hazırlık aşamasında ve sonrasında çeşitli kurallara da uymak gerekmektedir. Kurban bayramlarından önce her yıl Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ yayınlanmakta ve uyulması gereken kurallar ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Tebliğ kurbanlıkların taşınmasından kontrolüne satış ve kesim aşaması ile sonrasında ki tedbir ve uygulamalar gibi konuları içermektedir. Kurban satış yerlerinde hayvanların kesim aşaması ve kesim yerlerinde çevre ve insan sağlığını etkileyecek olumsuzlukların yaşanmaması adına yapılması gerekenler bu tebliğde belirtilmektedir dedi.

KURBAN SATIŞ VE KESİM YERİ ÖNEMLİ

Kurulan kurban satış ve kesim yerlerinin seçimi özellikleri alınması gereken tedbirlerin önemine değinen ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan şöyle konuştu

Buralarda görev yapacak işinde ehil kişiler ve denetimler kesim sonrasında çevre ve insan sağılığı açısından olumsuzlukların yaşanmaması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmalar yerine getirilirken özellikle yerel yönetimlerin belediyelerin konuya hassasiyet göstermesi kurban öncesinde ve sonrasında kurdukları uzman ekipleriyle tebliğe uyulması ve tebliğde belirtilen hususlar dışında faaliyette bulunanlara karşı gerekli tedbirleri almış olmaları gerekmektedir.  Kurban kesiminde kan sakatat deri hayvansal atıklar ve benzeri hayvansal ürünlerin gelişi güzel alıcı ortamlara atılmaması gerekmektedir. Kesim sonrası hayvansal atıklar işkembe ve benzeri ürünlerin sızdırmaz dayanıklı ve yüksek yoğunluklu torbalara konulması ağzı iyice bağlandıktan sonra özel atık toplama araçlarına verilerek belediyelerce bertaraf edilmesi gerçekleştirilmelidir. Aksi halde bu hayvansal atıklar mevsimsel koşullar nedeniyle anında bozunmaya uğrayarak bakteri üremesine neden olup çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek durumlar oluşturabilmektedir. Haşere oluşumu ve hastalık etkenleri ile kontamine oldukları takdirde hastalık etkenlerinin kişilere bulaşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle kurban kesiminde ve sonrasında gerekli önlemlerin alınarak kirlilik yaratacak durumlar oluşmasına izin verilmemelidir

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ÇMO Adana Şube Başkanı Kenan Doğan  tüm vatandaşların bayramını kutlarken çevre insan ve doğaya duyarlı bir bayram geçirilmesi temennisinde bulundu.

09 Ağustos 2019 Adana- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi