‘1000 Çiftçi 1000 Bereket’ Programı Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ile devam ediyor

Bu yılın başında hayata geçirdiği 1000 Çiftçi 1000 Bereket programıyla çiftçilerin verimliliklerini ve refahlarını artırmak için çalışmalar yapan

Büyütmek için resme tıklayın

1000 Çiftçi 1000 Bereket Programı Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ile devam ediyor

CARGILL ÜLKEMIZIN ÇIFTÇILERINI SÜRDÜRÜLEBILIR TARIM UYGULAMALARI KONUSUNDA DESTEKLEYIP VERIM VE KAZANÇLARINI ARTIRMAK HEDEFIYLE BAŞLATTIĞI 1000 ÇIFTÇI 1000 BEREKET KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROGRAMI KAPSAMINDA MISIR TARIMINDA GÜVENLI VE SAĞLIKLI ÇALIŞMA ORTAMININ GELIŞMESINE KATKI SUNMAK AMACIYLA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI EĞITIMLERINE BAŞLIYOR. EĞITIMLERDE ÇIFTÇILER AILE ÇALIŞMA VE SOSYAL HIZMETLER BAKANLIĞININ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI UZMANLARI VE ALANINDA UZMAN AKADEMISYENLER ILE  BIR ARAYA GELECEK.

Bu yılın başında hayata geçirdiği 1000 Çiftçi 1000 Bereket programıyla çiftçilerin verimliliklerini ve refahlarını artırmak için çalışmalar yapan Cargill Türkiyede mısır tarımında güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulmasına katkı sunmak hedefiyle program kapsamını genişletiyor. Mersin Adana Konya Karaman Manisa ve İzmirde mısır tarımı yapan 1000 çiftçi ile yürütülen programda üreticiler iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıyla bir araya gelecek. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili farkındalık oluşturulması ve üretimde bu kültürün yerleşmesi amacıyla düzenlenen eğitimlere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İş Sağlığı ve Güvenliği İSG uzmanları da katılacak. Çiftçilerin yenilikçi dijital araçlara erişimini sağlayarak refah artıran tarım uygulamalarının yaygınlaşmasını hedefleyen program kapsamında üreticiler alanında uzman ziraat mühendislerinden zirai ve teknik danışmanlık almaya ise devam ediyor.

2019 üretim sezonundan başlayan ve  üç sezona yayılması planlanan 1000 Çiftçi 1000 Bereket programı Mersin Adana Konya Karaman Manisa ve İzmir illerinde mısır tarımıyla uğraşan 1000 çiftçi ile yürütülüyor. İlk yıl program kapsamında 1000 çiftçi ekim öncesi ziyaret edildi ve tarlalarında dijital toprak analiz cihazı ile toprak analizleri yapıldı. 22 ziraat mühendisinin görev aldığı programda çiftçiler ekimden hasada kadar doğru gübreleme sulama yöntemleri ve hastalıklarla mücadele konusunda verilen danışmanlık hizmetinden yararlanıyor. Çiftçiler 444 5 175 numaralı telefon hattından ulaşabildikleri 1000 ÇIFTÇI 1000 BEREKET DANIŞMA HATTI kanalıyla her türlü zirai problemlerini uzman ziraat mühendislerine danışabiliyor ve ÇIFTLIK YÖNETIM SISTEMI online portalı ile de tarlalarını bir işletme gibi yönetme imkânı buluyorlar.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI EĞITIMLERI BAŞLIYOR

Türkiyede mısır tarımında güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulmasına katkı sunmayı amaçlayan Cargill program kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerini başlatıyor. İçerikleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümünde akademik çalışmalarına devam eden Doçent Dr. Yeşim Benal Öztekin tarafından hazırlanan eğitimlerle iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili farkındalık oluşturulması ve üretimde bu kültürün yerleşmesi amaçlanıyor. Eğitimlere ayrıca program kapsamında işbirliği yapılan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği İSG uzmanları da katılacak.

RAKAMLARLA SEKTÖRÜN İSG PROFILI

T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ergün Can tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının artırılmasının önemine dikkat çekerek Tarım sektörü gerek kendine özgü çalışma şartları iş kültürü farklılığı sektöre özgü kimyasal fiziksel hijyenik ve ergonomik risk ve tehlikelerle karşılaşma olasılığı gerekse çalışan karakteristiğinin farklı olması nedeniyle sosyal koruma anlayışı içerisinde analiz edilmesi gereken bir sektördür. Ülkemizde 2017 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre tarım sektöründe 155.619 çalışandan toplam  2.761 kişi iş kazası geçirmiştir. Ölümlü iş kazaları analiz edildiğinde kazaların yaklaşık 32 sinin trafik kazası 13ünün traktör ve tarım makineleri gibi iş ekipmanları kaynaklı kazalar 10unun ise düşme sonucu gerçekleştiğini biliyoruz dedi.

Can gerekli önlemler alındığında iş kazalarının 98inin meslek hastalıklarının ise 100 ünün önlenebildiği teorisiyle sektörde iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının artırılması ile iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebileceği vurgusunu yaptı.

1000 ÇIFTÇI 1000 BEREKET PROGRAMI KAPSAMINDA ADANADA DÜZENLENEN ÇIFTÇI BULUŞMASINDA  TARIM MAKINELERI KAYNAKLI KAZALAR VE GÜVENLIK KONUSUNDA BIR KONUŞMA YAPAN  DOÇENT DR. YEŞIM BENAL ÖZTEKIN ISE TARIM BIR ÇOK ÜLKEDE EN TEHLIKELI SEKTÖRLERDEN BIRIDIR. DÜNYADA IŞ KAZALARI SONUCU ORTAYA ÇIKAN ÖLÜMLERIN YAKLAŞIK YARISININ TARIMDA MEYDANA GELDIĞI TAHMIN EDILMEKTEDIR. TARIM MAKINELERI KAZALARI ILE PESTISITLER VE DIĞER KIMYASALLARA MARUZ KALMA SEKTÖRDEKI ÖLÜM YARALANMA VE HASTALIKLARIN IKI TEMEL NEDENIDIR. TARIMSAL ÜRETIMDE TRAKTÖR KADAR POTANSIYEL TEHLIKELERI BARINDIRAN BAŞKA BIR TARIM MAKINESI YOKTUR. TARIMDA CIDDI ÖLÜMLÜ KAZALAR GENELDE TARIM TRAKTÖRLERI KAYNAKLIDIR. TRAKTÖR KAZALARININ YAKLAŞIK YARISI TRAKTÖR DEVRILME KAZALARIDIR. TRAKTÖR KAZALARININ TARIMSAL ÜRETIMLE ILGILI  IŞ ÖLÜMLERIN ANA SEBEBI OLDUĞU SÖYLENEBILIR DIYE KONUŞTU.

Mısır hasadı öncesinde gerçekleştirilen çiftçi buluşmalarına katılan Cargill Gıda Ortadoğu Türkiye Afrika Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr.Ediz Aksoy 1000 Çiftçi 1000 Bereket programının ilk yılında gördüğü ilgiden son derece memnun olduklarını bu ilginin programı daha da geliştirerek devam ettirmek üzere büyük bir motivasyon sağladığını kaydetti. 1000 Çiftçi 1000 Bereket programıyla sağlamayı amaçladıkları sosyal dönüşümü çeşitli alanlarda eğitim ve danışmanlıklarla da desteklemek istediklerini belirten Aksoy Sezon başında gerçekleştirdiğimiz ilk çiftçi buluşmalarında FODER Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği katkılarıyla çiftçilerimize finansal okuryazarlık eğitimi verdik. İkinci çiftçi buluşmalarımızda ise  geleneksel çalışma yöntemlerinin yaygın olarak kullanıldığı korunma gereksiniminin yüksek tehlike ve risklerin görülme oranının çok olduğu tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine eğilerek farkındalık yaratmak istiyoruz dedi.

CARGILL HAKKINDA

Cargillin 70 ülkedeki 155.000 çalışanı ile dünyanın güvenli sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde beslenmesini sağlamak için durmak bilmeden çalışıyor. Her gün çiftçileri pazarla müşterileri bileşenlerle insanları ve hayvanları beslenmek için ihtiyaç duydukları gıdalarla buluşturuyoruz.

125i aşkın ülkede güvenilen bir iş ortağı olarak gıda tarım finans ve endüstriyel alandaki müşterilerimize hizmet sunmak için 153 yıllık deneyimimizi yeni teknolojiler ve bilgilerle birleştiriyor hep birlikte tarım için daha güçlü ve sürdürülebilir bir gelecek inşa ediyoruz. Daha fazla bilgi için www.cargill.com [http://www.cargill.com]u ziyaret edebilirsiniz.

TÜRKIYEDE CARGILL

Cargill Türkiyede faaliyetlerine 1960larda başlamış olup şirketin ülkemizde İstanbul Bursa Balıkesir İzmit Adana ve Ankarada 650den fazla çalışanı bulunmaktadır. Cargillin Türkiyedeki merkez ofisi 1992 yılında açılmıştır ve İstanbulda bulunmaktadır. Cargillin Türkiyedeki başlıca faaliyet alanları  arasında gıda bileşenleri endüstriyel bioendüstriyel ürünler ve hayvan beslenmesi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.cargill.com.tryi ziyaret edebilirsiniz.

06 Ağustos 2019 Adana- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi