- 23 Şub 2021 - 17:54 G: 23 Şub 2021 - 17:56

Rektör Prof. Dr. Tuncel, Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni Ziyaret Etti

Çukurova Üniversitesi ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinde incelemelerde bulundu.

mask

REKTÖR PROF. DR. TUNCEL BIYOTEKNOLOJI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZINI ZIYARET ETTI

Çukurova Üniversitesi ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinde incelemelerde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezindeki çalışmalar hakkında Merkez Müdürü Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçardan bilgi aldı. İncelemelere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Berberoğlu Prof. Dr. İlter Ünlükaplan  Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Bahri Devrim Özca Dr. Öğr. Üyesi Fatmagün Aydın ile Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hatice Korkmaz Güvenmez katıldı.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar sunumunda Türkiyede 18 adet olan Biyoteknoloji Odaklı Araştırma Merkezleri ve Enstitüler arasında yer alan Merkezin biyoteknoloji alanında çalışan akademik personel lisansüstü öğrencileri ile kamu ve özel sektöre yönelik taleplere yanıt verebilecek özellikte ve ekipman yönünden oldukça donanımlı olduğunu söyledi.

MERKEZ KAMU VE ÖZEL SEKTÖRE HIZMET VERIYOR

Prof. Kaçar Merkezin kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının araştırıcılarına araştırma-geliştirme ve analiz faaliyetlerinde bulunabilmeleri amacıyla merkezin alt yapısından yararlanabilme imkanının sunulmakta olduğunu belirtti.

Merkez bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlerin bilimsellik sürdürülebilir kalite iş birliği sağlama ve hizmet odaklılık değerlerine bağlı olarak gerçekleştirildiğini vurgulayan Prof. Kaçar Merkezin biyoteknoloji konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma uygulama eğitim ve AR-GE hizmetleri alanında kalite standartlarına sahip Bölgemizde öncülük edecek bir çekim merkezi olarak işlev görmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Ayrıca Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinin uluslararası tanınırlığı olan akredite bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Prof. Kaçar Çukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi kamu özel sektör kurum ve kuruluşlarının araştırıcılarına araştırma-geliştirme ve analiz faaliyetlerinde bulunabilmeleri amacıyla bünyesinde bulunan farklı alanlarda hizmet veren beş laboratuvarı ile merkezin alt yapısından yararlanabilme imkanı sunmakta olduğunu ifade etti.

TÜBİTAK TÜBİTAK PRİMA TEYDEB  TAGEM DESTEKLI PROJELER YÜRÜTÜLÜYOR

Merkezin 2013 yılından itibaren 208 adet projeye farklı şekillerde destek vermiş olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Kaçar merkez bünyesinde yer alan Bitki Doku Kültürü laboratuvarında özel sektöre mikroçoğaltım tekniği ile ekonomik açıdan önemli meyve anaçlarının süs bitkilerinin çoğaltılması haploid bitki üretimi faaliyetlerinin gerçekleştirilmekte olduğundan bahsetti ve ayrıca Merkezde doku kültürü teknikleri kullanarak ıslah çalışmaları yapan araştırıcıların TÜBİTAK TÜBİTAK PRİMA SANTEZ TEYDEB TAGEM ve Üniversitelerin BAP birimleri tarafından desteklenen projelerinin bazılarının tamamlandığını bazılarının da devam ettiğini söyledi. Prof. Kaçar bu projeler arasında  Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı çerçevesinde desteklenen TÜBİTAK-TEYDEB 1505İn vitro Klonal Muz Üretiminde Modern Yaklaşımlar : Yeni Nesil Doku Kültürü Sistemleri TÜBİTAK-PRIMA Valorising the diversity of the fig tree an ancient fruit crop for sustainable Mediterranean agriculture FIGGEN

TÜBİTAK-PRIMA Akdeniz Bölgesindeki Bazı Meyve Türlerinin İklim Değişikliğine Adaptasyonları çalışmalarının bir bölümünün Merkezde yürütüldüğünü ifade etti.

PROF. DR. TUNCEL: MERKEZIMIZ ULUSLARARASI TANINIRLIĞI OLAN BIR MERKEZ HALINE GELMEYI HEDEFLEMEKTEDIR

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ise Artan dünya nüfusu ile birlikte ortaya çıkan sorunların çözülmesinde doğal kaynakların ve gıdanın sürdürülebilirliği ve teminini sağlayacak tüketim ve üretim stratejilerinin belirlenmesinin çok önemli olduğunu belirterek sürdürülebilir kalkınmanın kalıcı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için Biyoteknolojinin çok büyük katkılarının olacağını söyledi. Prof. Dr. Tuncel Üniversitemizin Tarımsal Biyoteknoloji alanında ulusal ve uluslararası düzeyde önde gelen dünyada küresel aktörlerden biri konumuna gelmesi hedefimiz. dedi.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Tuncel ve beraberindekiler Bitki Doku Kültürü Laboratuvarı Moleküler Biyoloji ve Genetik Laboratuvarı Enstrümental Analiz Laboratuvarı ile Mikrobiyoloji Laboratuvarında yapılanlar hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundu.

Ziyaret anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

--

SAYGILARIMLA

Meral KARA DELEN

ÇUKUROVA ÜNIVERSITESI REKTÖRLÜK HABER MERKEZI SORUMLUSU

TEL    : 0322 338 70 70 TEL    : 0322 338 66 51 /2016 GSM  : 0541 431 84 79

[email protected] [email protected] [email protected] [email protected]

23 Şub 2021 - 17:54 Adana- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Lider Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Lider Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi