- 29 Mart 2020

İçme suyu analiz raporları sonucu: Adanalı temiz su içiyor

Son günlerde Adanada içme suyuyla ilgili yapılan bazı spekülatif bildirimlerle ilgili olarak Adana Su ve Kanalizasyon İdaresinden ASKİ açıklama yapıldı.

mask

İçme suyu analiz raporları sonucu: Adanalı temiz su içiyor

Adanalılar Çatalan içme suyunu gönül rahatlığıyla içebilir

Son günlerde Adanada içme suyuyla ilgili yapılan bazı spekülatif bildirimlerle ilgili olarak Adana Su ve Kanalizasyon İdaresinden ASKİ açıklama yapıldı. Güncel analiz raporlarının da eklendiği açıklamada Çatalan içme suyunun gönül rahatlığıyla içilebileceği ifade edildi.

ASKİden yapılan açıklama şöyle:

Kamuoyunun Dikkatine

Adananın içme suyunu temin eden Çatalan İçme Suyu Arıtma Tesisi tam otomasyon sistemi ile 7/24 aralıksız olarak çalıştırılmaktadır. Arıtılmış su ve ham su 3 ayrı laboratuvar tarafından denetlenmektedir. Bunlar Adana Halk Sağlığı Laboratuvarı bakanlık tarafından yetkilendirilmiş 1 adet özel akredite laboratuvarı ve ASKİnin kendi laboratuvarıdır. Çatalan içme suyundan günlük numuneler alınmakta ve su kalite parametre analizleri ile değerlendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da kalite ve dezenfeksiyon açısından haftalık düzenli kontroller ve izlemeler gerçekleştirilmektedir. Çatalan içme ve kullanma suyu Dünya Sağlık Örgütü WHO Avrupa Birliği EC Türk Standartları Enstitüsü TSE ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kalite standartlarına uygundur.

Son günlerde Çatalan suyu ile ilgili sosyal medyada dolaşan iddialar tamamen asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. İçme ve kullanma suyumuz son derece sağlıklıdır ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün vatandaşlarımız tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi