- 06 Ekim 2019

Başkan Zeydan Karalar, “Dolmamız eşsizdir, hele de eşim Nuray yaparsa.”

Başkan Zeydan Karalar Ben de Adanayı iyi tanıyan biri olduğum için gelir gelmez ilk yaptığım işlerden biri Adananın UNESCO Gastronomi Şehri olması için başvuru yapmak oldu. Ön elemeden geçtik ve şimdi nihai hedef için çalışıyoruz dedi.

mask

BAŞKAN ZEYDAN KARALAR DOLMAMIZ EŞSIZDIR HELE DE EŞIM NURAY YAPARSA.

BAŞKAN ZEYDAN KARALAR ADANA KEBABININ DÜNYACA BILINEN EŞSIZ BIR LEZZET OLDUĞUNU ANCAK IÇLI KÖFTE NOHUTLU DOLMA VE BAŞKA GIZLI KALMIŞ LEZZETLERIN DE IYI TANITILIRSA KISA SÜRECE ÇOK ÜNLÜ HALE GELECEĞINE INANDIĞINI SÖYLEDI.

ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR 3. ULUSLARARASI LEZZET FESTIVALININ HER AŞAMASINDA BIZZAT  BULUNARAK ADANANIN BU KONUDAKI ZENGINLIĞINI DEFALARCA DILE GETIRIYOR. BAŞKAN KARALAR KENT DINAMIKLERIYLE GÜÇ BIRLIĞI YAPMANIN VAZGEÇILMEZLIĞINE VURGU YAPTIĞI KADAR  BÖLGESEL IŞ BIRLIĞININ ÖNEMINE DE DIKKAT ÇEKIYOR.

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali ikinci gününde gastro-şovlara söyleşilere Guinnes rekoruna atölyelere konsere ve gala yemeğine ev sahipliği yaptı.

Festivali Adananın tanıtımı adına çok önemli bulan ve etkinliklerin büyük çoğunluğunda yer alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar UNESCO Gastronomi Şehri Olmak konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü Gazeteci Ahmet Örsün yaptığı panelde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile sahneyi paylaşan Başkan Zeydan Karalar sık sık alkışlarla kesilen ve katılımcıların büyük beğenisine mahzar olan bir konuşma yaptı.

BİR BELEDİYE BAŞKANI YÖNETTİĞİ KENTİ ÇOK İYİ TANIMALI

Bir belediye başkanının sadece rutin belediyecilik hizmetlerini yerine getiren bir yönetici değil kentin potansiyel enerjisini kinetik enerjiye dönüştüren güzelliklerini ön plana çıkaran portföyde olması gerektiğini belirten Başkan Zeydan Karalar Ben de Adanayı iyi tanıyan biri olduğum için gelir gelmez ilk yaptığım işlerden biri Adananın UNESCO Gastronomi Şehri olması için başvuru yapmak oldu. Ön elemeden geçtik ve şimdi nihai hedef için çalışıyoruz dedi.

ADANANIN DOLMASI BAŞKADIR HELE DE EŞİM NURAY HANIM YAPARSA

Adana Gaziantep ve Hatayın benzer özellikleri bulunduğunu kaydeden Başkan Zeydan Karalar Adana bir tarih kentidir. Magarsus Misis Şar Anavarza Ulu Cami Yağ Cami kazı çalışmalarına destek olduğumuz Tatarlı Höyüğü dünyanın kullanılan en eski köprüsü hep Adanada. Saymakla bitiremeyeceğimiz tarihi eserlerimiz burada. Çukurova dünyanın en önemli üç ovasından biridir. Ürün çeşitliliği inanılmazdır. Tufanbeylide dünyanın en güzel bakliyatı yetişir ama değerinde satamadıkları için üretmekten vazgeçmişler. Almanyaya gidip bununla ilgili bir ön anlaşma yaptık. Pozantının ve Saimbeylinin kirazı dünyanın neresinde var. Adananın Tuzla ve Ceyhan karpuzu bölgenin narenciyesi dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunları saymakla bitiremeyiz. Dünyanın neresine giderseniz gidin Adana deyince ilk akla gelen kebaptır. Kebap elbette çok önemli bir lezzettir fakat Adana sadece kebaptan ibaret değildir. Geçen yıl İstanbulda Adana lezzetlerini anlatırken dünyaca ünlü gurmelerle bir araya geldik. Her birinin 10-15 milyon takipçisi var. Batkım sadece kebap yemişler. Onlara yanaştım ve biraz bizim nohutlu dolmayı götürdüm. Antepin dolması başka bir lezzet Hatayın dolması başka bir lezzet Adananın dolması başka bir lezzettir. Hele de benim eşim Nuray Hanım yaparsa çok başka bir lezzettir. İçki köfteden nohutlu dolmadan tadıp tatmadıklarını sordum. Tok olduklarını söylediler. Israr ettim ve içli köfteyle dolmayı tattırdım. Olağanüstü dediler şaşırdılar çok beğendiler. Sosyal medyalarında paylaştılar ve 1 saat içinde 2 milyonu aşkın kişi beğendi diye konuştu.

ADANA YİYECEKLERİ İKLİMİ TARİHİ DOĞASI VE SICAK İNSANLARI İLE TURİST İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN

Adanada deniz ürünleri konusunda da eşsiz lezzetler bulunduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: Olağanüstü bir ova olağanüstü bir hava olağanüstü lezzetler ve hemen yanı başımızda deniz. Sarı havyar siyah havyar karides lagos burada. Dünyada bir çok yeri gezdim. Sadece İstanbulda Karadeniz ve Marmarada yediğim iki tür balığın dışındaki balıkların en lezzetlisi burada. Adana bunu değerlendiremiyor. Bir çok güzelliğini özelliğini değerlendiremiyor. Bakın Türkiye sanayi devrimini kaçırdı yazılımı kaçırdı bilişimi kaçırdı. Yakalamaya çalışıyor. Bunları yakalayalım koşturalım ama kullanmamız ve değerlendirmemiz gereken hem tarihimiz hem gastronomimiz var. Dünya gastronomi turizmine doğru gidiyor. Bizde hem gastronomi var hem tarih ve doğa turizmi var. Bir turist tarih görmek ister güzel bir iklim ister. Adanada 365 günün 300ü güneşli. Turist için biçilmiş kaftan. Neredeyse her gün gezme şansı var. İnsanlar sıcak karşılandıkları yerlere gitmek isterler. Adanada bu da var. Adana Gaziantep Hatay böyle. Ardından acıktınız ve yemek yiyeceksiniz. Dünyanın en güzel yemeklerini yeme şansınız var bu bölgede. Ne ararsan var. Onun için biz Adanaya gelin ciğerimi yiyin diyoruz. Tabii Antepe de gelin katmer baklava yiyin. Kabul ediyorum dünyanın en güzel baklavası Antepte dünyanın en güzel künefesi Hatayda olur ama dünyanın en güzel kebabı da Adanada.

KENTİN VE BÖLGENİN DİNAMİKLERİYLE BİRLİKTE HAREKET EDERSEK GÜCÜMÜZ ARTAR BAŞARI ŞANSIMIZ YÜKSELİR

Kentin potansiyelini ortaya çıkarmak ve kullanmak konusunda kimsenin tek başına başarılı olamayacağını kaydeden Başkan Zeydan Karalar şunları söyledi: Tüm bunları tek başınıza yapmanız da mümkün değil. Kentin bütün dinamikleriyle birlikte hareket etmek iş birliği yapmak dayanışma içinde olmak gerekir. Gaziantep örneği bunun en güzel örneğidir.

Ben belediye başkanı olur olmaz buna çok dikkat ettim. Sayın Mahmut Demirtaş Adana Valisi olur olmaz diğer sivil toplum kuruluşlarımız ve odalarımızla birlikte bunu hayata geçirmeye başladık. Adana artık koşmaya ve iyi işlere imza atmaya başladı. Biz 3 A Adana-Antep-Antakya iş birliğini gerçekleştireceğiz. Gaziantep ve Hatay belediye başkanlarıma çok teşekkür ediyorum. Bize güç ve onur verdiler. Turist bölgeye geldiğinde 3 gün Adanada 2 gün Hatayda 2 gün Antepte kalsın Adana biraz daha büyük 1 gün fazla kalsınlar. Bu yılki festivalin öncekilerden daha iyi olduğunu duymak beni çok mutlu ediyor.

GALA YEMEĞİ-VALİMİZİN ÖNCÜLÜGÜNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA BİRLİKTE

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Adana Müzesinde akşam düzenlenen festival gala yemeğine de katıldı. Başkan Zeydan Karalar burada yaptığı konuşmada da önemli ve çarpıcı mesajlar verdi.

Başkan Zeydan Karalar Bugün hepimizin Adanamızın gurur günü. Lezzet diyarı olan Adanada bu önemli meziyetinin dünyaya ve Türkiyeye tanıtılması konusunda Sayın Valimizin başlattığı öncülük ettiği lezzet festivalinin ilk 3 yılında uluslararası özellik kazanması çok önemli. Adana dünyada ender kentlerden biridir. Birkaç zenginliği bir arada barındıran ama bunu yeteri kadar değerlendirmeyen bir şehirdir Adana. Bunları değerlendirmek ve dünyaya duyurmak gerekiyordu. Bunların duyurulması Adananın zenginliğini ve gelişmesini artıracaktı. Ama bunları yapabilmek için zenginlikleri yakından bilen ve iştahla çalışan bir ekibe ihtiyaç vardı. Bir takım kaptanına bir öndere ihtiyaç vardı. Sayın Valimizin önderliğinde 3 yıl önce bu iş başladı ama Adana bütün sivil toplum kuruluşlarıyla küçük büyük demeden bütün dinamikleriyle bu etkinliği sahiplendi. Demek ki böyle bir etkinliğe ihtiyaç vardı ve herkes buna dört elle sarıldı. Bundan sonra bu etkinlik yıllarca sürer ve her yıl üzerine ekleyerek devam eder dedi.

UNESCOYA EDEBİYAT ALANINDA DA DAHİL OLMAK İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK

Başkan Zeydan Karalar Adananın çeşitli alanlarda UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olabilecek kapasiteye sahip olduğunu ifade etti. Başkan Zeydan Karalar konuşmasını şöyle sürdürdü: Adana tarihi kimliğiyle UNESCOya dahil olmalı Adana edebiyat dalında UNESCOya dahil olmalı. 2023te Dünyaca tanınan yazarımız Yaşar Kemalin 100. doğum yıldönümü ve umarım ona yetiştireceğiz. Adanayı edebiyat alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil etmek için başvurumuzu yaptık. Lezzet diyarı Adananın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına gastronomi dalında dahil olmaması zaten kabul edilemezdi. Ona da başvurmak bu kardeşinize nasip oldu. Adanamızın diğer etkinliklerinin ve festivallerinin UNESCO ağına çeşitli dallarda dahil olmamıza katkısı olacaktır. Lezzet Festivalimizin bu ağa dahil olmamızda büyük oranda katkısı olacağına inanıyorum. Uzun süre durağan seyrini sürdüren ve hatta zaman zaman geriye giden Adananın son üç yılda ileriye doğru koşması bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Bunu da Sayın Valimize borçluyuz ve hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Festivalin ikinci günü Seyhan Nehri üzerine gerçekleştirilen flyboard lazer su ve ışık gösterisi nefes keserken Ece Seçkin konseri de Adanalılara muhteşem bir gece yaşattı.

GUİNNES REKORLAR KİTABINA GEÇİLDİ-ŞİŞTE ET PİŞİRME REKORU 233.6 METRE

Öte yandan festivalin ikinci günü Guinnes Rekorlar Kitabında yer alan ve Çin Halk Cumhuriyetine ait olan 194.5 metrelik Şişte Et Pişirme Rekoru Adanada 233.6 metre ile kırıldı.

Haberin görüntüsüne ftp://basin.adana.bel.tr [ftp://basin.adana.bel.tr/] adresinden ulaşılabilir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi