- 29 Eylül 2019

Zülfü Livaneli, “Yiğit Zeydan Karalar Adana’yı kazanarak zaten bana ödülümü vermişti.”

Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarıştı. Kazanan filmlere toplam 650 bin liralık para ödülü verildi.

mask

26. ULUSLARARASI ADANA ALTIN KOZA FILM FESTIVALI ÖDÜL TÖRENI YAPILDI

ZEYDAN KARALAR SANAT VE KÜLTÜR YOKSA BARIŞ EŞITLIK VE DEMOKRASI DE OLMAZ.

ZÜLFÜ LIVANELI YIĞIT ZEYDAN KARALAR ADANAYI KAZANARAK ZATEN BANA ÖDÜLÜMÜ VERMIŞTI.

ZUHAL OLCAY ONUR INSAN HAYATINDAN UZUNDUR.

ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESINCE DÜZENLENEN 26. ULUSLARARASI ADANA ALTIN KOZA FILM FESTIVALI MUHTEŞEM ÖDÜL TÖRENIYLE SONA ERDI. ÇUKUROVA ÜNIVERSITESI KONGRE MERKEZINDE 28 EYLÜL CUMARTESI AKŞAMI YAPILAN TÖRENDE ÜNLÜ SANATÇILAR ZÜLFÜ LIVANELI VE ZUHAL OLCAYA ALTIN KOZA YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ VERILDI.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivalinde bu yıl filmler Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Uluslararası Kısa Film Yarışması Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarıştı. Kazanan filmlere toplam 650 bin liralık para ödülü verildi.

GURUR GÜNLERİMDEN BİRİNİ YAŞIYORUM

Ezo Sunal ve Yekta Kopanın sunduğu çok sayıda sanatçının siyasetçinin konuğun ve Adanalıların katıldığı ödül töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı-Festival Onursal Başkanı Zeydan Karalar gurur günlerinden birini yaşadığını söyledi ve törene katılanlara teşekkürlerini iletti.

ALTIN KOZA DÜNYADA ÖNEMLİ BİR YERE GELECEK

Başkan Zeydan Karalar Kültürün sanatın sinemanın edebiyatın kenti tarihin lezzetin diyarı dünyanın en sıcak insanlarının  yaşadığı Adanaya hoş geldiniz. Resimde edebiyatta sinemada tiyatroda bu kadar geniş yelpazede sanatçının yetişmesi elbette tesadüf değildir. Adanalının yiğit delikanlı sert görünümünün altında aslında bir sanat öngörüsü sanat ruhu vardır. Sevgili Adanalıları yürekten kutluyorum. Sanat sinema deyince akla Adana gelir. Sinema deyince Altın Koza akla gelir. Bana göre Altın Koza deyince de Cannesdan sonra en büyük film festivali akla gelir. Altın Kozayı dünyada çok önemli bir yere getirme konusunda kararlıyız dedi.

KISA SÜRE ÖNCE HAYATINI KAYBEDEN SANATÇILARI ANDI

Kısa süre önce hayatını kaybeden Cengiz Sezici Aytaç Arman Süleyman Turan gibi sinema sanatçılarını da anan Başkan Zeydan Karalar Cüneyt Cebenoyanın festivalin içinde olacağını ancak elim bir trafik kazasında kendisini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

İŞİ EHLİNE TESLİM ETTİK

Başkan Zeydan Karalar Bizim niyetimiz bu festivali en iyi şekilde yapmak. Bunun için işi ehline teslim etmek gerekir. Bu yıl 26ıncısı yapılan ve 50inci yılına girdiğimiz Altın Koza Film Festivalinde işi ehline teslim ettik. Altın Koza yönetiminde yer alan Menderes Samancılar Nebil Özgentürk Timur Savcıya ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Bu festivalin eksikleri olabilir ve ben de çiçeği burnunda bir Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Ancak şunu söyleyebilirim ki Altın Koza adını altın harflerle dünyaya yazdıracaktır diye konuştu.

SANAT VE KÜLTÜR YOKSA BARIŞ EŞİTLİK VE DEMOKRASİ DE OLMAZ

Bir yerde sanat ve kültür yoksa barışın da bulunmayacağını söyleyen Başkan Zeydan Karalar törende ödül konuşması yaparken barıştan eşitlikten demokrasiden bahseden sinemacılara vurgu yaptı. Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: Sanatın kültürün olmadığı yerde bu kavramlardan bahsetmek mümkün değildir. Bir yönetim kardeşliği barışı demokrasiyi tesis etmek istiyorsa sanata ve kültüre daha çok zaman ayırmalı ve destek vermelidir. Kültür olmadan demokrasi kardeşlik paylaşım barış ve en önemlisi aydın Türkiye olmaz.

BİZİM YOLUMUZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN YOLUDUR

Adanalılar olarak Cumhuriyetle ve Cumhuriyetin kurucusuyla büyük övünç duyduklarını kaydeden Başkan Zeydan Karalar sözlerini şöyle sonlandırdı: Kurtuluş mücadelesinin ilk hissi teşebbüsünün Adanamızda doğmuş olması bizim en büyük onur vesilelerimizden biridir. Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir diyerek sanatın önemini anlatmıştır. O söz de Adanada söylenmiş bir sözdür.  Hangi yönden bakarsanız bakın Adana çok güzellikleri ve özellikleri barındıran bir şehirdir. Bugün buraya gelerek bizi onurlandıran şereflendiren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizim yolumuz aydın Türkiye yoludur bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürkün yoludur.

ZEYDAN KARALAR ADANAYI KAZANARAK ZATEN BANA ÖDÜLÜMÜ ÇOK ÖNCE VERMİŞTİ

Daha sonra Zülfü Livaneliye Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk takdim etti.

Türkiyenin yetiştirdiği büyük aydınlardan Zülfü Livaneli Geçen hafta Adanaya konser için gelmiştim. Bu hafta da festival için buradayım. Bundan sonra da hep geleceğiz Adanaya. Onur ödülümü de aslında ben zaten almıştım. Adana gibi bir şehrin başkanlığını yiğit duruşuyla alan delikanlı Zeydan Karalar kardeşim zaten bana büyük bir ödül vermişti. Ayrıca Yaşar Ağabeyin Yaşar Kemalin memleketinden ödülü almak onu da anmaya vesile oluyor dedi.

ONUR İNSAN HAYATINDAN UZUNDUR

Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülünü Adanalı sanatçı Menderes Samancılardan alan bir diğer olağanüstü sanatçı Zuhal Olcay da hayatını kaybeden Aytaç Armanı anarak başladığı konuşmasında kendisini ödüle layık görenlere teşekkür etti. Zuhal Olcay şunları söyledi: İnsan hangi işi yaparsa yapsın eğer kendi karanlık tarafına yeniliyorsa başkalarının ve kendisinin onurunu çiğniyorsa burada bir başarıdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü onur insan hayatından uzundur.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASINDA ÖDÜL KAZANANLAR

En İyi Film Ödülü: Nuh Tepesi Yönetmen: Cenk Ertürk

Yılmaz Güney Ödülü: Kraliçe Lear Yönetmen: Pelin Esmer

En İyi Yönetmen Ödülü:                       Cenk Ertürk Film: Nuh Tepesi

En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer Film: Küçük Şeyler

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü:                Funda Eryiğit Film: Aden

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü:                Alican Yücesoy Film: Küçük Şeyler

En İyi Müzik Ödülü:                   Barış Diri Film: Kraliçe Lear

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca Film: Nuh Tepesi

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal Film: Aden

En İyi Kurgu Ödülü:                   Ali Aga Film: Görülmüştür

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel Film: Görülmüştür

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin Film: Uzun Zaman Önce

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü:         Başak Özcan Film: Küçük Şeyler

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beran Soysal Film: Kronoloji

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASINDA ÖDÜL KAZANANLAR

En İyi Film Ödülü: Ayakkabı Yönetmen: Nehir Tuna Jüri Özel Ödülü                   Trois Francis Six Sous Yönetmenler: Clamente Ottevaere Florance Blain Loisse Leblond Varoon Indalkar Morgane Ladjel Hugo Valdelievre-Rattier

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASINDA ÖDÜL KAZANANLAR

En İyi Belgesel Film: Hatırımda Yönetmen: Soner Akalın Batman Ünv.

En İyi Deneysel Film: Farklı Ağıllar Yönetmen: Mehmet Özbek Çukurova Ünv.

En İyi Kurmaca Film: Servis Yönetmen: Ramazan Kılıç İstanbul Şehir Ünv.

Jüri Özel Ödülü:      Dede Yönetmen: Ahmet Keçili Çukurova Ünv.

ADANA KISA FİLM YARIŞMASINDA ÖDÜL KAZANANLAR

En İyi Film Ödülü: Küfe Yönetmen: Yusuf Yılmaz

ADANA İZLEYİCİ ÖDÜLÜ

Kapı Yönetmen: Nihat Durak

FİLMYÖN EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ

Cenk Ertürk Film: Nuh Tepesi

SİYAD CÜNEYT CEBENOYAN EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ

Kraliçe Lear Yönetmen: Pelin Esmer

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Kapı Yönetmen: Nihat Durak

Haberin görüntüsüne ftp://basin.adana.bel.tr [ftp://basin.adana.bel.tr/] adresinden ulaşılabilir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Lider Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Lider Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Adana Markaları

Lider Gazetesi, Adana ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 328 12 89
Reklam bilgi