Tabletlerde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Si­ber sal­dı­rı­la­rın art­ma­sı­na rağ­men tab­let­te ko­run­ma ora­nı­nın hâlâ yüz­de 30’lar­da ol­ma­sı uz­man­la­rı en­di­şe­len­di­ri­yor. Ulus­la­ra­ra­sı tek­no­lo­ji fir­ma­sı Ez­co­ol, 5 kri­tik bil­di­ri ya­yın­la­dı.

Tabletlerde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Ka­li­te­siz an­ti­vi­rüs kul­la­nı­mı, bi­rey­sel dik­kat­siz­lik ve ba­sit şif­re­ler gi­bi ne­den­ler­de tab­let­le­rin yüz­de 70’ten faz­la­sı­nın ko­run­ma­sız ol­du­ğu
Tür­ki­ye­’de uz­man­lar alar­ma geç­ti.Si­ber sal­dı­rı­la­rın ağır­lık ka­zan­dı­ğı­nı bil­di­ren ulus­la­ra­ra­sı tab­let üre­ti­ci­si Ez­co­ol, tab­let gü­ven­li­ği için 5 kri­tik püf nok­ta­sı ya­yın­la­dı.Her şey­den ön­ce tab­le­te bir­den çok gü­ven­lik du­va­rı­nın örül­me­si ge­rek­ti­ği­ne dik­kat çe­ken Ez­co­ol uz­man­la­rı­nın ol­maz­sa ol­maz kri­ter­le­ri şöy­le:

Güvenlik için bu 5 noktaya dikkat

1.3’üncü sınıf uygulama kullanılmamalı

App Store ve Google Play gibi resmi uygulama mağazaları dışından indireceğiniz uygulamaların onaylı olmadığını ve her zaman için tabletinize zarar verme ihtimali olduğunu unutmayın.

2.Kaliteli antivirüs şart

Mağazalardan indirilebilecek onlarca anti virüs uygulaması var. Bunlardan birini seçerek tabletinizdeki kötü içerikli virüsleri temizleyebilir, tehditlerine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

3.Ebeveyn kontrolü önemli

Çocuklarınızın onayınız dışında tablete erişim sağlayamamasını ya da tableti kullandıkları zaman tehlikeli içeriklerden korunmalarını sağlayabilirsiniz. Uygulama mağazalarından indireceğiniz ebeveyn kontrolü sağlayan uygulamalar ile çocuklarınızı zararlı içeriklerden koruyabilirsiniz.

4.Kilit ekranını şifreleyin

Tabletiniz kısa bir süreliğine tanımadığınız birinin eline geçse de farkında olmadan verilerinizi çaldırabilirsiniz. Bunu engellemek için ayarlar menüsünden ekranınıza şifre koyabilirsiniz.

5.Çalınmaya karşı hazırlıklı olun

Olası çalınma ihtimaline karşı hazırlıklı olunmalı. Tabletinize yükleyeceğiniz güvenlik uygulamalarıyla çalınma halinde başka bir mobil cihaz aracılığıyla tabletinizi kilitleyebilirsiniz.

Haber Videosu

0


Etiketler: tablet güvenlik
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.