KOCAMAZ: MÜZELER, BİR MİLLETİN ORTAK VE TARİHİ HAFIZASIDIR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Müzeler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

KOCAMAZ: MÜZELER, BİR MİLLETİN ORTAK VE TARİHİ HAFIZASIDIR

Başkan Kocamaz, mesajında şunları söyledi:

Ülkemiz, birçok medeniyetin kurulduğu önemli bir coğrafyaya sahiptir.

Topraklarımızda yer alan tarihi eserler, geçmişten günümüze ulaşan, ait olduğu dönemin izlerini, kültürünü, yaşam tarzını yansıtan yegâne değerler, geçmişten geleceğe armağan niteliği taşıyan sanat eserleridir.

Tarihi eserlerle yüzyıllar öncesine kadar gidip, yaşamları, dinleri, giyim şekillerini, şehirleşme özelliklerini görebilmekteyiz. Bu sebepledir ki eski uygarlıklardan kalan her kalıtının bir değeri vardır.

Bu değerli eserleri, sergileme ve koruma bakımından müzelerimiz çok önemli bir yere sahiptir. Müzeler, bir milletin ortak ve tarihi hafızasıdır. Müzeler, toplumu eğitmek ve hizmet etmek için oluşturulmuş en kalıcı kurumlardır.

Geçmişe ait kültür, sanat, bilim yapıtlarını, tarihi eserleri ve doğa nesnelerini korumak, bunları toplumun hizmetine sunarak, gelecek nesillere anlamlı bir miras bırakmak adına büyük önem taşır.

Medeniyetler beşiği bilge Anadolu’yu, bilge deniz Akdeniz üzerinden dünyaya bağlayan Mersin’imiz, hazinelerden daha değerli doğal, tarihi ve kültürel varlıklarıyla göz kamaştırmaktadır. Emsalsiz bir renkler, sesler, lezzetler ve değerler manzumesi olan, barış içinde bir arada yaşama kültürünün sembolü haline gelen ilimiz, özenle koruduğumuz 10 bin yıllık kadim hatıralarıyla sadece bizlerin değil, tüm insanlığın ortak değeridir.

Güzide kentimiz Mersin, sahip olduğu; Mersin Arkeoloji Müzesi, Mersin Deniz Müzesi, Anamur Müzesi, Tarsus Müzesi gibi değerli müzeleri ve topraklarında barındırdığı birçok tarihi eserle adeta bir açık hava müzesidir.

Geçmişimizi aydınlatan her eseri korumak ve geleceğe aktarmak bizim görevimizdir.

Tüm halkımızın Müzeler Haftası’nı kutlarım.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.