KIL ÇADIRLARI AYDINLANIYOR, YÖRÜKLERE IŞIK OLUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Orta Asya’dan gelerek Türkiye’ye yerleşen ve Türk kültürünü günümüze kadar getiren Mersin Yörükleri için geliştirdiği ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ kapsamında, Yörük çadırları için güneş paneli sistemi dağıttı.

KIL ÇADIRLARI AYDINLANIYOR, YÖRÜKLERE IŞIK OLUYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımı ile gerçekleşen dağıtım töreninde 150 Yörük ailesi güneş paneli sahibi oldu.

Törene Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut MHP Silifke İlçe Başkanı Levent Nogay, MHP Aydıncık İlçe Başkanı Hacı Salan, Silifke Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Mersin Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birlik Başkanı Nuri Demirbaş, Mersin Damızlık Koyun Keçi Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, Silifke Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali Erdem ve çok sayıda çiftçi katıldı.

“Kanı birbirine karışmış insanları birbirinden ayırmaya çalışıyorlar”

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde sınıra yakın bir bölgede hain terör saldırısı sonucu şehit edilen Tarsuslu Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’ye Allah’tan rahmet ve acılı ailesine başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Maalesef, ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir şehit haberleri almayalım. Maalesef, ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen hainler bir türlü imana gelmiyorlar, bu ülkede bin küsur yıldır bir ve beraber yaşamış, karşılıklı olarak kız almış kız vermiş, kanı birbirine karışmış insanları birbirinden ayırmaya çalışıyorlar. Bugün de kederimiz, üzüntümüz sonsuz. Bir üsteğmen evladımız Hakkâri Çukurca’da şahadet şerbeti içti ve biraz sonra öğle namazı sonrasında Tarsus Şehitliği’nde şehidimizi ebedi yolculuğuna uğurlayacağız. Bu tür acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.

“Sizlerden biriyiz”

Konuşmasının devamında Yörük kültürüne uzak olmadığını ve kendisinin de bir Yörük olduğunu söyleyen Başkan Kocamaz, “Sizlerden biriyiz dedik, belki biz çadırda doğmadık ama babalarımız çadırda doğdu. Babalarımız bu sizin halen yaşadığınız o doğa şartlarını yaşadı ve bizde bu bilinçle büyüdük. Sizlerden biri olduğumuz için de sizlere öncelik verdik. 2000’li yıllara gelmişiz ve halen yolu olmayan, suyu olmayan yerleşim birimlerimizi gördüğümüz zaman gerçekten hayıflanıyoruz, üzülüyoruz. Onun için yola ve suya öncelik verdik, bunu mücadelesini yaptık” şeklinde konuştu.

“Önceliğimiz kırsal bölgeler olacak”

Adaleti sağlayabilmek için hizmet alamayan bölgelere öncelik verme mecburiyetinin olduklarını belirterek, Mersin’in dört bir yanını eşit hale getireceklerinin altını çizen Başkan Kocamaz,  “Bu hizmetler bugüne kadar gelmemiş, çünkü Yörük ve Türkmenler, vatanına, milletine, bayrağına bağlı, hizmet gelmese bile Allah devlete, millete zeval vermesin diye dua eden insanlar. Onun için de Güneydoğu’nun Türkiye bütçesinin çok büyük bir kısmını aldığını hepimiz biliyoruz. O bölgelerden çok daha geri durumdaki Yörük ve Türkmenlerin yaşadığı bölgeler maalesef hizmette çok geri kalmış. Bizim insanımız çalışkan, bizim insanımız üretir, bizim insanımız devletine, milletine, bayrağına bağlı, bizim insanlarımız arasından hain çıkmaz. Bizim insanımız devlete düşmanlık yapmaz. Onun için biz de diyoruz ki önceliğimiz bu kırsal bölgeler olacak” diye belirtti.

Dağıtılan güneş panellerinin Yörük ailelere hayırlı olmasını temenni ederek konuşmasını sonlandıran Başkan Kocamaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak gece gündüz demeden sizin, sırtımıza yüklediğiniz o vebalin altından kalkabilmek için koştuğumuzu bilmenizi istiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak her konuda vatandaşın problemini çözme gayreti içerisinde olduğumuzu ve bundan sonra da olacağımızı hepinizin bilmesini istiyorum. Bugün bu panelleri vatandaşlarımıza, sizlere, üreticilerimize dağıtacağız. İnşallah başta sizler için, sonra da Mersinimiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum”  ifadelerini kullandı.

“Burhanettin Başkan’ın destekleri bizi mutlu ediyor”

Büyükşehir’in Yörükler için hayata geçirdiği projelerin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten ve dağıtım töreninde güneş paneli alan üretici Kerim Gölgeli, “Yörükleri düşünerek bu projeyi hazırlayan ve Yörüklerin de var olduğunu herkese duyuran Burhanettin Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü Büyükşehir Belediyesi kendi kültürümüzü devam ettirmemiz için pek çok proje hayata geçirdi. Bugün de güneş panellerimizi teslim alacağız. Yörüklerin sorunlarına eğilerek daha iyi yaşam şartları sağlamak için elinden geleni yapan Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri bizi çok mutlu ediyor. Bugün verilen güneş panelleri ve hayata geçirilen diğer projeler için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ve Silifke Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Akdeniz’de düzenlenen etkinlikle ilgili birer konuşma gerçekleştirdi.

“Yörük Çadırları Aydınlanıyor”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımı ile Silifke’de gerçekleştirilen törende sahiplerini bulan güneş panelleri artık kıl çadırlarını aydınlatarak, Yörüklere ışık olacak.

Silifke İlçesi’nde yaşayan konargöçer ailelerin yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla ihtiyaç duyan 150 aileye 1,2 KW elektrik gücünde güneş paneli sistemi kuruldu. Bu sistem ailelerin günlük aydınlanma ihtiyacını karşılayacak, telefon şarj edecek ve 37 ekran bir televizyonu çalıştırabilecek.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.