Sıradaki Haber: M. VARLI: AZİMLE VE ÖLÜMÜNE BİRLİĞİ SAVUNACAĞIZ

HÜKÜMET BU SESE KULAK VERMELİ

Ceyhan Ziraat Odası Meclis Başkanı Yavuz Tezcan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Ziraat Odası toplantı salonunda yaptığı açıklamada “çiftçinin alın terini çalıyorlar” dedi.

HÜKÜMET BU SESE KULAK VERMELİ

Tezcan sözlerine şöyle devam etti, Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü, aynı zamanda da geçtiğimiz hafta Tarım Bakanlığının pamukla ilgili almış olduğu karar var. Aldıkları bu karar hepimizin çok büyük tepkisini çekmiş durumda. Belki bireysel olarak hepimiz kendi hesabımızı yapıyoruz. Yani 5 bin lira, 50 bin lira, 100 bin lira geçtiğimiz yıl rekolte ve prim desteği eksik olan arkadaşlarımız var. Ama işin Ceyhan boyutunu sizlerin gözleri önüne getirecek olursam yaklaşık Ceyhan’da 150 bin dekar 2018 yılında pamuk ekilmiş. Bu hesapla yola çıktığımızda 2017 ve daha öncesi alınan dekar bölü kg dediğimiz rekolteyi baz alırsak isek Ceyhan çiftçisinin 25 – 30 milyon olarak Ceyhan pamuk üreticisinin kaydı var demektir.

Aslında bu benim kendi şahsım adına söylüyorum, bu tamamen pamuk üreticisinin emeğinden, alnının terinden çalınmış bir paradır.

Ceyhan Ziraat Odası olarak ne yapabilirizi düşündük, çiftçilerimize duyurduk, milletvekillerimize bu konunun hassasiyetini duyuracağız.

 Sizlerin seçmiş olduğu tek çiftçi temsilcisi kurumuz. Bu hak hepimizin hakkı bu hakkı alabilmek için çiftçilik mesleğini yapan herkes kendi emeğinin, alın terinin peşine düşmediği müddetçe bunu alamayız.

Eğer bizler şimdi sesimizi çıkarmazsak 2019 yılında mısırda, buğday’da, ayçiçeğinde, soya fasulyesinde tüm desteklemeler yavaş, yavaş sıfır noktasına doğdu gidecek” Diye konuştu.

 ÖZTÜRK “ÇİFTÇİLERİMİZİN ALACAĞI PRİM DESTEĞİ % 30’A DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR”

Ceyhan Ziraat Odası başkanı Savaş Öztürk; Bilindiği üzere Tarım Bakanlığı tarafından geçmiş yıllarda dönümü 650 – 700 kg verim belirlenmişti. Fakat Tarım Bakanlığımızın 2018 yılı için dönümü 430 – 500 kilo verim açıklamıştır. Çiftçilerimizin alacağı prim desteği % 30’a düşürülmüştür. Bu durum çiftçimizi mağdur etmiştir. dedi

Öztürk; Ayrıca çiftçilerimiz bankaya, esnafa olan borç ödemelerini bu desteğe göre planlamıştır. Böylece çiftçilerimiz % 30 daha fazla borçlu olarak 2019 yılı üretim sezonuna girecek ve çiftçimizin bu durum bankaların ve tefecilerin eline düşürülmesine neden olacaktır. Yüzde yüz artan maliyetlerden dolayı zaten mazot, gübre, tohum ve zirai ilaç alımlarında zorlanmaktadır. Bir de anlamakta güçlük çektiğimiz diğer bir konu yağlı tohumlardan (ayçiçeği ve soya) 2018 yılı dönüme verimde her hangi bir verim düşüklüğüne gidilmemiştir. Bu durumda çiftçilerimiz pamuk ekiminden vazgeçecektir. 2019 yılı pamuk ekim alanları 2018 yılına göre % 35 – 40 oranında düşüş yaşanacaktır. Tekstil sanayisinin ham maddesi olan pamukta dışa bağlılığımız artacaktır. Bu da ülkemiz için yüksek oranda döviz kaybı olacaktır”

ÇİFTÇİLİK BİTERSE HER ŞEY BİTER. ÜRETİM OLMAYAN YERDE TARIMSAL EKONOMİ BİTER

Tarım Bakanlığımız böyle bir karar alacaksa bu kararı 2020 yılı Ocak ayından itibaren uygulamaya koymalıdır. Çiftçimiz de ekeceği ürünü ona göre karar verir. İl ve ilçe tarım müdürlüklerine teslim edilen 2018 yılı pamuk müstahsil makbuzları, tarım bakanlığı elemanları tarafından ekim alanları beraber titizlikte kontrol edilerek çiftçilerimizin dosyaları teslim alınmış olduğundan 2018 yılı pamukta çitçimizin verilmiş hakkını tekrar iadesini talep etmekteyiz. Ceyhan Ziraat Odası olarak izaha çalıştığımız sorunumuza Türkiye Ziraat Odaları Birliğine, bölge milletvekillerimize bu kararın geri çekilmesi için bilgilendirme yapılmıştır. Buruk da olsa tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs çiftçiler gününü kutlar, 2019 yılının çiftçilerimize bol kazançlı yıl olmasını diliyorum” dedi.   HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.