900 bin taşeron işçisine kadro

Cumhurbaşkanı 900 bin taşeron işçisine kadro müjdesi verdi. Kamuda 4C’li işçiler 4B’ye geçecek, mevsimlik işçilerin çalışma süresi uzatılacak Kamuda sağlık, eğitim, temizlik, yazılım gibi alanlarda çalışan 900 bin taşeron işçisine kadro müjdesi geldi.

900 bin taşeron işçisine kadro

Kamuda sağlık, eğitim, temizlik, yazılım gibi alanlarda çalışan 900 bin  işçisine kadro müjdesi geldi. AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı , taşeron işçileri kadroya alarak uzun süredir tartışılan meselenin kökten çözüldüğünü söyledi. Erdoğan, "Kamudaki 450 bin ile belediyeler, il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecek. 23 bin lerin, en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor" dedi. Erdoğan, aradaki taşeronlar, komisyonların tamamen ortadan kalktığını belirterek, "Hepsi böylece işçi kadrosuyla görev alacak" mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş taşeron açıklaması!

NASIL GEÇİŞ YAPACAKLAR?
Yeni düzenlemeyle, kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Askerde olan, doğum yapan, hasta olup rapor alan işçi de bu haktan yararlanacak. Kıdem, izin hakları korunarak geçiş yapılacak. Kamuda 4C statüsünde çalışan işçiler 4B kadrosuna alınacak, mevsimlik işçilerin çalışma süresi uzatılacak. Emeklilik yaşı gelip de prim günü eksik olanlar da bu geçişten yararlanacak.
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş taşeron açıklaması!
ÜÇ AYDA KADROYA GEÇİLECEK
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, bir hafta içinde Meclis'e gönderilecek düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin bilgi verdi. aHaber'de Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Sarıeroğlu, yasal düzenlemenin ardından üç ay içinde kadroya geçişlerin tamamlanacağını söyledi. Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz" diye konuştu. Bir hafta içerisinde Meclis'e gelecek olan taşeron paketindeki ayrıntılar şöyle:

Bakan Sarıeroğlu taşeron düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı

25 BİN 4C'Lİ 4B'YE GEÇİYOR: Tüm merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum, kuruluşlarında çalışan 450 bin taşeron 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki kadrolu işçi statüsüne alınıyor. Özelleştirmeden gelen 4C statüsündeki 25 bine yakın işçi 4B (kamu işçisi) kadrosuna geçiriliyor. Merkezi bütçeyle düzenlenen kurumlar üniversiteler, bakanlıklar, sosyal güvenlik kurumları, denetleyici ve düzenleyici kurumlardakiler 657'deki kadrolu işçi statüsüne alınıyor. Artık bir yıllık, iki yıllık sözleşmeler imzalanmayacak.

ŞARTLARA BAKILACAK: Yasal düzenlemenin ardından geçiş yapmak isteyenlerin başvuruları alınacak. Her biri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilecek. Şartlara bakılacak.

İŞTE DETAYLAR...

MEVSİMLİK İŞÇİLER: Mevsimlik işçilerin mevcut uygulamada 5 ay 29 gün olan çalışma süresi 4 ay daha uzatıldı ve 9 ay 29 güne çıkarıldı. Daha uzun süre sigortalı çalışacaklar. Böylece emekli olmaları kolaylaşacak.

SÖZLEŞMELER İPTAL: Aracı firmalarla yapılan sözleşmeler feshedilecek. İl özel idareleri, belediyelerde taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor

YAŞ KRİTERİ YOK: Kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Geçici, özel sözleşmeli, üç yıllık sözleşmeli değil sürekli işçi kadrosuyla çalışacaklar.

MALİ SOSYAL HAKLAR: İşçilerin mali, sosyal hakları mevcut düzende yle bağıtlanmış durumda. Çalışma hukuku korunacak.

EMEKLİLİĞİ GELENLER:
Yaşı gelip de emekliliğe hak kazananlar da geçiş yapabilecek. Emeklilik yaşı gelip de prim gün sayısı dolmayanlara çalışmaya devam edecek.

ASKERLİK DOĞUM İZNİ:
Düzenleme yapıldığı dönemde askerde olan, ne çıkan anneler de kapsamda yer alacak. Hastalık nedeniyle rapor alanlar, iş sözleşmesi gereği sözleşmesi askıda olanlar da kapsamda yer alıyor.

DAVA AÇANLAR: İşten çıkarılıp mahkemeye başvuranların işe iade kararı varsa onlar da değerlendirilecek. Açılan davalarla ilgili feragat istenecek.

SENDİKALARDA SEVİNÇ YARATTI
Taşerona kadro müjdesi kamuda büyük sevinç yarattı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Kamuda 20 bin 4C'li var. Bu kapsamda çalışanların kadro talepleri uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Dolayısıyla toplu sözleşme kararı gereği kadroya geçmiş olmaları memur sendikacılığı açısından da önemli bir aşamadır" dedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, müjdenin işçilerin aileleriyle birlikte yaklaşık 4.5 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini belirterek, "Karardı memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

 

Taşeron işçilerin kadroya alımı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son dakika açıklaması geldi. Milyonların merakla beklediği 'Taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek? Taşeron işçilerin kadro alım süreci nasıl olacak? Taşeron işçiler hangi statüde devlet kadrosuna geçişleri yapılacak?' soruların yanıtları belli oldu. Dün akşam Başbakan Binali Yıldırım'ın yapmış olduğu açıklama sonrası bugün düzenlenen Ak Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan taşeron işçilere kadro müjdesi geldi. Kamuda işçi statüsünde süresiz sözleşmeli çalışmasını öngören düzenleme yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen açıklamaya göre, “Yaklaşık 900 bin çalışanlarımızı ilgilendiren, taşeron işçilerimizle ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki iktisadi teşebbüslerinde istihdam edilecekler.' Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da Twitter'dan yaptığı açıklamada düzenlemenin detaylarını duyurdu. İşte taşeron işçilere yönelik yapılan son açıklamaların detayları...

Taşeron işçi konusu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan; " İşçilerimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşebbüslerinde istihdam edilecekler. Kamudaki 450 bin ile belediyelerdeki 400 bin taşeron işçimiz çalıştıkları yerde istihdam edilecektir." açıklamasını yaptı. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da Twitter'dan yaptığı açıklamada düzenlemenin detaylarını duyurdu. Milyonlanca kişi Taşeron işçi son dakika kadro yolu açıldı mı? Taşeron işçiler memur statüsünde mi olacak?  sorularına yanıt arıyor. Alınan son bilgilere göre, taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin sonuna gelindi. Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye son şeklinin verildi.  Kamuda görevli 817 bin taşeron şirket çalışanı yeni haklara kavuşuyor. Taşeron çalışanlar artık bir şirketin değil devletin elemanı olacak. Özel hukuk sözleşmesi yapılacak personele sendika üyeliği yolu da açılacak! Taşeron İşçi Kanunu değiştiğinde işçiler 4/b yani sözleşmeli personel ya da 4/c geçici personel statüsü alacak. Peki 4/b ve 4/c statüsüne geçen taşeron işçilerin izin hakları nasıl olacak? Taşeron işçilerin yıllık izin hakları yeni düzenlemeden nasıl etkilenecek? Taşeron işçi uygulaması neleri içeriyor? Taşeron işçi düzenlemesi ne zaman başlayacak? Neden taşeron işçi çalıştırılır? İşte soruların yanıtları...

Son dakika: 450 bin taşeron işçiye müjdeli haber ile ilgili görsel sonucu

CUMHURBAŞKANI'NDAN SON DAKİKA TAŞERON AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; sözlerime söz vermeden önce yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 8 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor. İşçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin personeli olarak göreve devam ediyor."

Son dakika: 450 bin taşeron işçiye müjdeli haber ile ilgili görsel sonucu

Taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek? Taşeron kadro düzenlemesi nasıl olacak? sorularına yanıt olarak beklenen son açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Başbakan Binali Yıldırım, taşeron düzenlemesine ilişkin olarak, “Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen bugünki grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir” dedi. İşte taşeron işçilerin heyecanla beklediği kadro düzenlemesi ile ilgili yapılan son açıklamalar ve detayları...

Başbakan Binali Yıldırım, Kore ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenledi. Ziyaret esnasında Kore Cumhuriyeti Başbakanı ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştireceklerini belirten Yıldırım, görüşmeler esnasında ikili siyasi, kültürel ekonomi konularının, terörle mücadele, düzensiz göç meselesinin ele alınacağını ifade etti. Güney Kore’de vatandaşlarla da bir araya gelineceğini anlatan Yıldırım, Kore şehitliğini Kore şehitlerinden birinin yakını ile ziyaret edeceklerini söyledi. Ekonomik işbirliği seviyesinin artarak devam ettiğine dikkati çeken Yıldırım, ikili ticaret haciminin artırılmasıyla beraber ticaret dengesinin Türkiye’nin lehine geliştirilmesinin de konular arasında yer aldığını belirtti.

Yıldırım, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Taşeron düzenlemesine ilişkin soru üzerine Yıldırım, “Taşeron olarak çalışanların kadroya, kamuya kadroya alınması, sürekli çalışan hale getirilmesi yönünde Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımızın yaptıkları çalışmalar tamamlandı ve bu konudaki düzenleme son şeklini aldı. Esas itibarıyla bu statüde çalışan yüzbinleri ifade edeceğimiz kişilerin kamuda işçi statüsünde süresiz sözleşmeli olarak çalışmasını öngören bir düzenleme gerçekleşecek. Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen yarınki grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir” diye konuştu.

ENFLASYON ORANLARI

Enflasyon oranlarına ilişkin soruya ise Yıldırım, “11. ay açıklandı. Dolayısıyla bu oran, beklediğimizden biraz yüksek geldi. Genel olarak yılın ilk ikinci yarısından itibaren enflasyonda yukarı doğru bir kıpırdanma var. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aralık ayındaki oranın bundan daha düşük olacağını düşünüyoruz. 2018’de bu oran daha da düşecek. İki tane temel sebep ön plana çıkıyor, bir tanesi yüksek büyüme olduğu zaman enflasyonun yukarı seviyede olması mümkün. İkincisi, tabii son birkaç ayda küresel finans piyasalarında yaşanan kur hareketleri ve buradaki dalgalanmalar da kısmen enflasyon oranına etki ediyor. Bütün bunları dikkate aldığımızda önümüzdeki sene enflasyonu tek haneli orana düşürmek olacaktır. Bu yönde de bazı önemli kararlar almış olacağız. Bunların da çalışmaları devam ediyor” karşılığını verdi.
TAŞERON KADRO DÜZENLEMESİ NASIL YAPILACAK?

Devlet kurumlarında taşeron şirketlerin elemanı olarak görev yapan 817 bin çalışana yeni haklar için sona yaklaşıldı. Çalışanlar bir şirketin değil devletin elemanı olacak, özel hukuk sözleşmesi yapılacak, sendika üyeliği yolu açılacak. Öncelikle taşeron çalışanlar ile bir "özel hukuk sözleşmesi" yapılacak. Böylece onlar kamuda özel statülü sözleşmeli personel ya da 4E'li sözleşmeli personel kadrosuna geçmiş olacaklar. Yine sözleşme yapılmasında ve yenilenmesinde performans kriteri öncelikli olarak düşünülecek. Sözleşmelerin 3'er yıllık olması da prensipte kabul edilen maddeler arasında. Güvenlik ve arşiv taramaları mutlaka yapılacak.

Yeni atılacak adımlar kapsamında taşeronların Kamu İhale Kurumu ya da Maliye Bakanlığı bünyesinde bir birim oluşturularak buraya bağlanmaları da gündemde. Buna alternatif olarak Bakanlar Kurulu kararı ile yeni bir kamu şirketi kurulması da düşünülüyor. Hangi yönde karar çıkarsa çıksın çalışanlar artık şirketlerin elemanları olmayacak. Aracı şirketler aradan çekilecek.
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş taşeron açıklaması!
Yeni sistemde taşeron çalışanların patronu devlet olacak. Böylece maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek. Aynı zamanda hepsi diğer kamu görevlileri gibi memur sendikalarına üye olabilecek. Bu arada kadro çakılı olacak. Bütün bunlar olurken taşeronlar için bazı sınırlamalar da masaya geldi. Bunlardan birisi 3 uyarı cezası alanın işten atılacak olması. Yani performansı düşük olan personel çıkartılabilecek.
Bunun dışında belediyeler ve KİT'lerdeki taşeron çalışanların ayrı bir sisteme tabi tutulması da tartışılıyor. Belediye iştirakleri de burada öne çıkabilecek.SINAV YAPILABİLİR

Kadro çalışmaları sırasında öne çıkan bir başka görüş te şöyle: Asıl işi yapmayan (temizlik, yemek, güvenlik gibi) elemanlarla sözleşme yapılsın, imza yetkisini kullanan ve asıl işi yapan personel ise kadroya geçirilsin.
Bunlar için bir sınav yapılması da gündemde. Konuyla ilgili Maliye tüm kamu kurumu ve kuruluşlarından taşeron olarak çalışanların öğrenim seviyeleri ve aldıkları ücretleri içeren bilgiler istedi.

Yeni bilgilerle çalışmalar hızlanırken, Maliye Bakanlığında taşeronların takibini yapabilmek için bir birim kurulacak. Bunların mali ve sosyal haklarının denetim altına alınması ve uygulamada birlikteliğin sağlanması amaçlanıyor. Bu kişilerin sayılarının takip ve denetimi ile yıllık bütçe yükü de kontrol altına alınacak.

YENİ İŞE ALINACAKLAR

Taşeronlardan yardımcı hizmetlerde çalışacak durumda olanların kamuya alımları ile ilgili de çalışmalar sürüyor. Örneğin A bakanlığında yeni bir hizmet biriminin kurulması durumunda ihtiyaç durumunda olan personelin alımı için bir mekanizma kuruluyor. Kamuda asil iş pozisyonunda taşeron çalışamayacak.

4B'LİYE KADEMELİ KADRO

Kamuda 4B'li olarak tarif edilen sözleşmeli personel ile ilgili de bazı gelişmeler önümüzdeki günlerde netleşecek. Bu personelin tüm özlük haklarının, mali ve sosyal imkanlarının 4A statüsündeki memurlar ile aynı seviyeye getirileceği belirtiliyor. Böylece 4B sistemi devam etse bile haklar açısından 4A'lılardan farkı olmayacak.
Böylece kademeli olarak da sözleşmeli personel memur kadrosuna geçecek ve 4B statüsü ortadan kalkacak.

Gündemi meşgul eden bir konu da taşeron işçi konusu. Son günlerde en merak edilen "taşeron işçi" hakkında bilmediğiniz bir özellik var. "Neden taşeron işçi çalıştırılır?" diye merak ediyorsanız işte bu sorunun yanıtı:

Kamu kurumları yapmakla yükümlü oldukları hizmetlerini yerine getirmek için insan gücünden faydalanırlar. İşçilerin bu çalışmaları, yapılan işin niteliği bakımından ikiye ayrılabilir: Asıl iş ve yardımcı iş.

Örneğin işi kara yolları yapmak olan bir kurumun asıl işinin yol yapımı olduğu tartışmasızdır. Ancak bu yol yapım faaliyetinin yürütülebilmesi için aynı zamanda bir takım destek hizmetlerine ihtiyaç vardır ki, bunlara yardımcı işler diyoruz. Yemek hizmetleri, makam şoförlüğü, güvenlik faaliyetleri ve genel temizlik faaliyetleri bunlara örnektir. Kurumlar asıl işlerini yürütürken, bu yardımcı işler de asıl işin yapılması / üretilmesi için önemli bir rol oynarlar.

İşte kamu kurumları bu işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları kadrolu işçilere her zaman sahip olamamaktadır.Bunun başlıca nedeni ise kadro kısıtlarıdır.Kamu kurumlarının kadroları ya merkezi organlarca ya da yerel yönetimlerin kendi organlarınca belirlenmektedir ve her daim bir takım kısıtlamalara tabi olmuştur.Bu nedenle kurumlar,her istediklerinde yeni kadrolu işçi istihdam edememektedir. Bunun üstesinden gelmek isteyen kamu kurumları tam bu noktada hizmet alım ihalelerine başvurmaktadır.TAŞERON İŞÇİNİN YILLIK İZİN HAKKI

İş hayatında çalışmak kadar izin de önemli. Şimdilerde hükümetin üzerinde çalıştığı taşeron işçiler de iş hayatının bir vazgeçilmezi. Tabii ki onların yıllık izin hakları da yeni düzenlemeyle merak ediliyor. Normalde taşeron işçilerin yıllık izne hak kazanabilmesi için işe giriş tarihinden başlayarak deneme süresi olarak bir yıl çalışması gerekir. Aynı zamanda yıllık izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçinin aynı işverene ait, iş yerlerinde çalıştığı süreler birleştirilir.

TAŞERON İŞÇİYE EN ÇOK 26 GÜN YILLIK İZİN

İşçilere verilen yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi bir yıldan beş yıla kadar (5 yıl dâhil) olanlara on dört günden, beş yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden, 15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara 26 günden, az olamaz.

Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır. Ancak on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir. Yani Kanunda belirtilen süreler asgari süreler olup, işçi ve işveren arasındaki hizmet akdi ile ya da toplu iş sözleşmeleri ile yıllık izin süreleri Kanunda belirtilen sürelerin üzerinde kararlaştırılabilir.

Yıllık izinler, teşebbüs veya bağlı ortaklığın uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir.Bir sözleşme döneminde kullanılmayan izinler müteakip sözleşme döneminde kullanılabilir.Cari sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç,önceki sözleşme dönemlerine ait kullanılamayan izin hakları düşer.

TAŞERON İŞÇİYE EN ÇOK 30 GÜN YILLIK İZİN VERİLECEK

Taşeron işçiler yeni düzenlemeyle 4/B, 4/E veya 4/C statüsüne geçecek. 4/B sözleşmeli personele, kamu kurum ve kuruluşlarında Sosyal Güvenlik Kurumları’na prim ödemek suretiyle herhangi bir statüde geçirmiş olduğu hizmet sürelerinin toplamı bir yıldan on yıla kadar ise 20 gün, on yıldan fazla ise 30 gün ücretli yıllık izin verilir.

4/C’de ise personele izin kullandırılırken geçici personel olarak çalışılan her ay için azami iki gün ücretli izin verilebileceği, geçici personele talebi halinde halihazırda çalışmadığı ancak çalışacağı aylara karşılık gelen ücretli izinlerin kullandırılmasının kurumların takdirinde bulunduğu (Toplu izin kullanımı), bir yıl içerisinde 24 gün ücretli izin kullanılmasının mümkün bulunduğu, toplu olarak kullanılan ücretli izinlerin hafta sonu veya resmi tatillere denk gelmesi durumunda söz konusu günlerin de ücretli izin hesaplanmasında değerlendirilmesi gerektiği, hususları dikkate alınıyor."TAŞERON İŞÇİ UYGULAMASI YILBAŞINDAN ÖNCE ÇIKABİLİR"

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamaları merakla bekleniyor. Taşeron işçiye kadro ne zaman verilecek sorusunun cevabı ve taşeronda yeni sistemin nasıl olacağı araştırılıyor. Vatandaşlar heyecanla yapılan yeni açıklamaları takip ediyorlar. Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda 2017 bitmeden kadro ile ilgili açıklamanın yapılacağı duyurulmuştu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 'Taşeronla ilgili düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükümet olarak bir irademiz var. Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor' demişti.

TAŞERON İŞÇİ DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Maliye Bakanlığı ile taşeron işçilerle ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Sayın Başbakanımıza ve ilgili mekanizmalara arz edeceğiz, ondan sonra kamuoyuyla paylaşacağız, bir de paydaşlarımızla görüşeceğiz." dedi.

TAŞERONDA YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Yeni dönemde taşeron şirket elemanlarının yeni adı 'kamu çalışanı' olacak. Taşeron işçileri, 'özel statülü sözleşmeli personel' olarak 4E'li olarak kadroya geçecek. Emeklilik hesaplamaları da 4C yani eski adıyla Emekli Sandığı kapsamında değerlendirilecek. Çalışanlarla yapılacak sözleşmeler 3'er yıllık olacak. Güvenlik ve arşiv taramaları yapılacak. Araştırma sırasında 657 sayılı Kanun'un 48'inci maddesinde yer alan suçların olup olmadığına da bakılacak. Personelle ayrıca mülakat da olacak. Çalışanların ücretleri eğer aynı işi yapan personelden daha az ise aradaki fark zaman içinde kapatılacak. Şu anda kamuda çalışan 817 bin taşeron çalışanın öncelikle 410 bini kapsam dahilinde olacak. Belediyeler ve KİT'ler ilk etapta bu sistemde olmayacak. Ancak oralarda çalışanlar için de maliyet hesapları yapılıyor. Bunun için de bir formül açıklanabilir. Çalışanlar memur sendikalarına üye olabilecek. Şirketler aradan çıkacağı için de maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek. Asıl işi yapan personelin kademeli olarak 4E'den 4A kadrosuna geçişi de üzerinde çalışılan konular arasında.

Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler.Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.

TAŞERON İŞÇİ STANDART MAAŞ ALACAK

Tüm ücretlerde standart sağlanacak. Yani aynı işi yapan kamu personeli ile aynı maaşı alacaklar. Böylece bazı taşeron işçilerin maaşları yükseltilecek. Herhangi bir sebeple görevden ayrılmaları ve ölümleri halinde sözleşmeli personel pozisyonları iptal edilecek. Her bir taşeron çalışan için 3'er yıllık sözleşme yapılacak.65 yaşını doldurmuş taşeron işçiler düzenlemeden yararlanamayacakHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.