KAYSERİ'YE VAR ADANA’YA YOK!

Hüseyin Sözlü, Belediye gelirinin yüzde 40’ını borca öderken, bir başka kentin Metro yapımını Ulaştırma Bakanlığı devraldı

KAYSERİ'YE VAR ADANA’YA YOK!

Kayseri’ye yapılmakta olan tramvay yapımının Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilmesine Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tepki gösterirken, gelirinin yüzde 40’ını metro borcuna ödeyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, verilen sözün yerine getirileceğine inandığını söylemiş, ancak bugüne kadar olumlu bir gelişme gösterilmemişti.

BÜYÜKERŞEN’DEN BÜYÜK TEPKİ

Konuyla ilgili olarak ilk tepkiyi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sosyal medya aracılığıyla gösterdi.

 Büyükerşen şöyle dedi:

“Yapımı devam eden Şehir Hastanesi’ne gidecek tramvay projemizi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak bin bir güçlükle kendi imkanlarımız ile yapmaya çalışıyoruz.

Oysa Kayseri’de yapılan Şehir Hastanesi’ne gidecek olan tramvay yapımının Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenildiğini öğrendik. Yıllardır söylediğimiz gibi Bakanlıklar yatırımlarını, şehirlerden aldıkları oya göre değil de hizmette eşitlik ilkesine göre yapmaları doğru olandır.’’

SÖZLÜ UMUTLU

Hüseyin sözlü; “Sayın Cumhurbaşkanımız muhakkak Başbakan iken bir söz verdiyse onu yerine getirme noktasındaki samimiyetini sürdürüyordur.

Cumhurbaşkanımız herhalde bu konuda uygun iklim ve zamanını bekliyor. Ama bizim için ve Adanalılar için uygun bir iklim ve zaman var. Biz buradan sesimizi bir kez daha duyurmak isteriz. Hak, hukuk ve adalet noktasında ve Adana’nın diğer metro yapılan iller arasında eşit şartları ve hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunun, adalet ve hukuk adına yapılması gerekir. Sayın cumhurbaşkanımız başbakan iken söz verdi ama şimdi Devlet  Başkanı. Bu konudaki bir talimatı ve işareti meseleyi çözecektir.”

TÜMER “VERİLEN SÖZ YAPILMALI”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana halkının metro çilesinin bitmesini beklediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında Başbakanlığı döneminde Uğur Mumcu Meydanı’nda metronun bakanlığa devri ve ikinci etabın tamamlanması konusunda söz verdiğini hatırlattı.

Adana halkının, bu sözün yerine getirilmesini istediğini vurgulayan Tümer, "Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın Ankara’daki metroları ‘yıldırım hızıyla bitirme’ sözünüze diyeceğimiz yok. Ancak Adanalılara da üvey evlat muamelesi yapılmamalı. Devlette devamlılık esasından hareketle Sayın Cumhurbaşkanının Adanalılara verdiği sözün, Sayın Yıldırım tarafından yerine getirilmesini bekliyoruz’’ dedi.

KAYA: “ADANA BORÇ BATAĞINDAN KURTARILMALI”

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya da bir kentin gelişmişliğinde ilk ölçütlerden birinin metro olduğunu söyledi.

Adana Metrosu yapımının finansman sorunu ile başladığını, güzergah yanlışı ile devam ettiğini ve ağır borç yükü altında bitirildiğini anlatan Kaya, şunları kaydetti: “Belediyeyi borç yükü altında ezen metro, doğmamış çocukları bile borçlandırmaktadır. İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya’da olduğu gibi Adana Hafif Raylı sistemin işletmesi de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca devralınarak Adana hafif raylı sistemden kaynaklı borç batağından kurtarılmalıdır. Adana’nın imarı konusunda olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi, Ulaşım Master Planı. Bu master plan dahilinde yapılacak güzergah iyileştirmeleri ile hafif raylı sistem daha rantabl çalışacak ve Adana halkına daha iyi hizmet verecektir.”

KAYNAK: BÖLGE GAZETESİHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.