Sıradaki Haber: BAŞKAN SÖZLÜ’DEN KADIN ŞOFÖRLERE JEST

Aski Yumurtalığı Geleceğe Hazırlıyor

Yumurtalık Türkiye’de ve Ortadoğu’da geleceğin en önemli enerji havzasına sahip bölge olacaktır. Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Yumurtalığı geleceğe hazırlıyor. 

Aski Yumurtalığı Geleceğe Hazırlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak tasarlanan geleceğin Adanası çalışmalarında coğrafi konumu ve mevcut potansiyeli ile geleceği parlak bölgelerimizden birisi de Yumurtalık ilçemizdir. Sahip olduğu doğal güzellikler ile bir yandan turizm sektörüne bir yandan enerji üretim ve pazarlama merkezi olma yolundaki yatırımları ile ihracat sanayisine göz kırpan Yumurtalık ehil ellerde geleceğe hazırlanıyor. 

Adana Büyükşehir Belediyesinin planlamalarına göre bölgede açılacak enerji serbest bölgesi sayesinde nüfus yoğunlaşacak kent ihtiyaçları ve yaşam kalitesi artacaktır. Bunu kaldıracak alt yapı için hemen planlamalar yapılmalı ve yatırımlar gerçekleştirilmeliydi. Adana ASKİ bu alandaki sorumluluklarının bilinciyle önce bölgenin gelecek 50 yıllık su ihtiyacını çözmek için yatırımlara başladı. 

Bu doğrultuda önce Yumurtalık’ın içmesuyu sorununu çözmek için harekete geçildi. Mevcut Çatalan Barajından bölgeye su getirmek için ana ishale sistemi tamamlandı. 30 km’lik ana ishale hattı işletmeye açıldı. Bunun devamı olarak Yumurtalığın 44 kilometre içme suyu 44 kilometre kanalizasyon ve arıtma sistemi bu yıl ihalesi yapılarak en kısa zamanda hayata geçirilecek. Sonra ilçenin Aspest borulardan oluşan su sistemi yenilenecek, kanalizasyon alt yapısı kurulacak tabi ki atık suyun denize arıtılarak boşaltılmasını sağlamak için arıtma sistemi kurulacak. Tıpkı Karataş ta olduğu gibi Yumurtalıkta da denize arıtılmamış atık su bırakılmayacak. Turizm için bu bölgede avantajlı hale getirilecek. 

Yumurtalığın 2050 yılına kadar içme suyu sorununu ortadan kaldırmak için ise “Kuzeydoğu Adana İçme Suyu Projesi “hayata geçirilecek. Mevcut Çatalan barajına ek Yedigöze barajının tamamlanmasına müteakip gerçekleştirilecek bu proje ile hem Yumurtalığın hemde bölgedeki yeni Enerji Serbest Bölgesinin içme suyu sorunu çözülmüş olacaktır. 

Türkiye’nin en büyük Petro Kimya tesisleri, TÜPRAŞ, PETKİM gibi büyük şirketlerin ve benzeri sanayi tesislerinin yer alacağı ve şimdiden bölgeye 300'ün üzerinde taliplinin olması Adana Büyükşehir Belediyesinin bölgeye yapacağı yatırımların önemini ve büyüklüğünü arttırmaktadır. Sadece bu bölgenin gelecekte yaşayan nüfusunun 100.000 kişiye ulaşacağı tahmini ile hazırlanan projeler hem bu bölge insanının hem de Adananın ekonomik hayatını zenginleştirecek yaşam kalitesini arttıracaktır. 

Bu bilinçle Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana ASKİ Yumurtalık’ı geleceğe hazırlıyor, çünkü Adana geleceğe Hazır. HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.