Sıradaki Haber: Başkan Öztürk'ten 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

ADANA'NIN EKONOMİK SORUNLARI TBMM GÜNDEMİNDE

Bereketli Çukurova toprakları üzerine kurulu olan Adana, Organize Sanayi Bölgelerinin yanı sıra kentte faaliyet gösteren KOBİ’leri ile ülkemizin en önemli kentlerinden biri konumundadır.

ADANA'NIN EKONOMİK SORUNLARI TBMM GÜNDEMİNDE

Bereketli Çukurova toprakları üzerine kurulu olan Adana, Organize Sanayi Bölgelerinin yanı sıra kentte faaliyet gösteren KOBİ’leri ile ülkemizin en önemli kentlerinden biri konumundadır. Cumhuriyetimiz’in ilk yıllarından itibaren sanayinin gelişmesine paralel olarak 1995 yılına kadar göç alan Adana, bu yıldan sonra göç vermeye başlamıştır ve 2017 yılı nüfus sayımına göre 6. büyük ilimiz olmuştur.

Yetişmiş insan gücü ve eğitim alt yapısına, uzun yıllar ülkemizin ekonomisine katkı veren potansiyeline ve küresel ölçekteki rekabet gücüne rağmen Adana, son yıllarda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ülkemizin de temel sorunlarının başında gelen işsizlik ve yoksulluk ile bu temel sorunların yol açtığı diğer sorunlar ile karşı karşıyadır.

1995-2000 döneminden itibaren göç veren iller arasına giren ve son nüfus sayımına göre 2 milyon 216 bin kişinin yaşadığı Adana’da toplam 41 bin 433 işyeri faaliyet göstermektedir, ancak buralarda istihdam istenilen seviyede değildir.

Geçmişte güçlü ve etkin konumuyla tarım ve sanayide öncü olan Adana, uzun yıllar ihmal edilmesi nedeniyle hak ettiği konumdan hızla uzaklaşmıştır. Halen mevcut olan tarım, sanayi ve turizm potansiyeli yeterince kullanılamamaktadır. Uygulanan yanlış teşvik politikaları nedeniyle yeterince yatırımı alamayan Adana, bu anlamda pek çok dezavantajı yaşamakta ve mevcut sanayi sektörü başta olmak üzere ilgili tüm sektörler büyük sıkıntı ve sorunlarla boğuşmaktadır.

Bu çerçevede;

1. Adana’da önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle son beş yıl içinde açılan ve kapanan işyeri sayısı nedir? Bu iş yerleri hangi sektörlerde yer almaktadır? Kapanan işyerlerinin faaliyet sürelerine ve kaç kişi istihdam ettiklerine ilişkin veri var mıdır?

2. Kapanan işyerlerinin kapanma nedenleri konusunda yapılan bir araştırma, inceleme ya da değerlendirme var mıdır? Varsa içeriği nedir?

3. Son beş yıl içinde her bir yıl ayrı olarak gösterilmek üzere Adana’da işini kaybedenlerin sayısı ne olmuştur? Bu kişilerin sektörlere göre dağılımı nedir? İşini kaybeden kaç kişiye işsizlik ödeneği bağlanmıştır?HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.